Connect with Us

Coca-Cola e parë ishte e përzierë me kokainë

Kuriozitete

Coca-Cola e parë ishte e përzierë me kokainë

Publikuar

-

Coca- Cola është 150 vjet në tregun botëror dhe vazhdon të jetë marka më e njohur . Në 2012 , më shumë se 1.8 miliard njerëz në më shumë se 200 vende pini një Coke çdo ditë .

Për të krijuar Coke në gjithë botën duhen 79.000.000.000 litra ujë çdo vit , shtuar një shurup të fshehtë te sheqerit (ose fruktoza shurup misri ), kafeinë , coca fletë ekstrakt.

Kur kimisti John Stith Pemberton , nga shteti amerikan i Gjeorgjisë , krijoi  formulën origjinale të Coca -Cola në 1886, në një barnatore në kryeqytetin e shtetit Atlanta , ai e etiketoi atë një ‘ tonik truri “. Reklamat e para premtuan  se ‘shëron’  dëshirën për pije dehëse .

Frymëzimin Pembertone mori nga një shpikje popullore e quajtur Vin Mariani , krijuar nga Angelo Mariani , një kimist nga Korsikë në 1863. Ajo përbëhej nga Bordo,  verë të kuqe e përzier me një majë të konsiderueshme të kokainës , e cila ishte e ligjshme, në shumicën e vendeve në shekullin e 19-të , dhe u tha se përdorej për t’i dhënë një shtysë të panatyrshme energjisë .

Versioni Pemberton ishte pa alkool , një pije e butë sode e  bërë nga shurup sheqeri  e përzier me acid limoni, arrëmyshk , vanilje , vaj kineze kanellë dhe dy përbërësit e cila i dha Coca-Cola emrin e saj – pluhur kola arrë për të dhënë një goditje të caffeinës , dhe coca ekstrakt fletë e cila përmbante sasi të kokainës .

Pemberton vdiq në vitin 1888 , menjëherë pas shitjes së  formulës për Coca-Cola dhe të gjitha aksionet e tij në biznes i kaluan një farmacisti nga Atlanta .Shishet e para të Coca-Cola ishin  në forma dhe ngjyra të ndryshme: jeshile , kafe dhe të gjitha llojet e tjera . Dizajn klasik , i njohur si ‘ hobbleskirt ‘ , që u bë nënshkrimi Markë nuk u shfaq deri 1916 .

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: