Connect with Us

Inati kërcënon zemrën

Shëndeti

Inati kërcënon zemrën

Publikuar

-

Humbja e kontrollit mund të shoqërohet me rrezik. Eshtë një e vërtetë universale: Inati nuk sjell asnjë të mirë. Dhe sipas një studimi të ri, një shpërthim inati mund të shoqërohet me efekte shëndetësore negative.
Studimi i publikuar në The European Heart Journal tregon se ataket kardiake rriten me rreth 8.5 herë gjatë dy orëve pas një shpërthimi inati e krahasuar me momentet e tjera të ditës. Kërkuesit kanë studiuar këtë në një spital në Australi, pacientë që kishin probleme kardiake prej vitit 2006 deri në 2012. Nga 687 pacietë që kishin kaluar një atak në zemër u konfirmua se 313 prej tyre e kaluan këtë eksperiencë si pasojë e përfundimit të këtij studimi. Nga këto 313 raste të atakut kardiak, shtatë përjetuan një atak akut brenda dy orëve si pasojë e një shpërthimi inati, një pjesë e madhe e tyre i përkisnin nivelit 5 të inatit dhe kaluan një atak katër orë pas tij. Niveli numër 4 i inatit u vu re në dy pacientë që kaluan një atak pas dy orësh dhe tre pacientë e përjetuan atë brenda katër orëve.
Pra, si ndikon inatit tek shëndeti? Inati sjell ndyshime të rrahjeve të zemrës, dhe presionit të gjakut por edhe në sistemin e koagulimit të gjakut i cili shkakton atakun kardiak.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: