Connect with Us

Paracetamoli duhet të shoqërohet me paralajmërimet e rrezikut për shëndetin

Shëndeti

Paracetamoli duhet të shoqërohet me paralajmërimet e rrezikut për shëndetin

Publikuar

-

Njerëzit që marrin paracetamol për të qetësuar dhimbjet për një kohë të gjatë duhet të këshillohen për rreziqet që shkakton kjo për zemrën, zorrët dhe veshkat, shprehen shkencëtarët.

Shkencëtarët zbuluan se, i konsideruari si një qetësues i sigurt, paracetamoli i konsumuar për një kohë të gjatë kundër disa sëmundjeve mund të ketë pasoja për sistemin kardiovaskular, gastrointenstinal dhe mund të shkaktojë probleme tek veshkat.

Një përmbledhje e tetë studimeve ka zbuluar se përdorimi për një kohë të gjatë i paracetamolit, sidomos për njerëzit që kanë probleme të ndryshme shëndetësore, mund të jetë një rrezik i madh për shëndetin e tyre.

Katër studime zbuluan probleme kardiovaskulare, njëri prej tyre probleme gastrointestinale si hemoragji, dhe katër të tjerë u shprehën se njerëzit qe marrin paracetamol kanë më shumë probleme me veshkat se ata që nuk e përdorin këtë medikament.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: