Connect with Us

Vidhen objekte arti kineze nga pallati Fontainebleau

Kultura

Vidhen objekte arti kineze nga pallati Fontainebleau

Publikuar

-

Hajdutët kanë hyrë me forcë në  pallatin Fontainebleau  dhe  kanë vjedhur  15 objekte arti  kineze në një bastisje rrufe,e cila zgjati   shtatë minuta, thanë autoritetet. Ndër sendet e marra ishte një kopje e një kurore të mbretit të Siam, tani Tajlandës, dhënë për  perandorin Napoleon III në 1861. Zyrtarët në pallatin Fontainebleau konsideruan objektet   “tepër të cmuara “. “Ato ishin ndër pjesët më të bukura në muze”, tha Jean-Francois Hebert.”Ne mendojmë se ata (hajdutët) ishin shumë të vendosur, e dinin  saktësisht se çfarë ishin duke kërkuar dhe kanë punuar në një mënyrë shumë profesionale”, ka shtuar ai. Pallati është përdorur nga mbretërit francezë që prej shekullit të 12-të. Ai është tani një muze kombëtar dhe një sit i  Trashëgimisë Botërore të UNESCO. Muzeumi Kineze strehonte punime qe  dikur i përkasin Perandoreshës Eugenie, gruas së Napoleonit III. Ministria e kulturës franceze e përshkroi atë si “një nga pjesët më të sigurta të pallatit, të pajisur me alarme dhe kamera vëzhgimi”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

“Manifest i artit të ri shqiptar të pavarur”/ Shfaqje magjepsëse në qytetin antik

Publikuar

-

Nga

Mund të flitet, pa hezitim, për një «manifest të artit të ri shqiptar të pavarur». Kaq e veçantë dhe kërkuar, por në të njejtën kohe naive (kuptimi më i bukur i fjalës), është ajo çka u vu në skene në Vlorë, në Parkun Arkeologjik të Orikut, mes ullinjve dhe mermerëve të qytetit antik. Nën krahët […]

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Duhet fshirë në gjenezë nga tullat”/ Kastro Zizo reagon ashpër për shembjen e Teatrit

Publikuar

-

Nga

Këngëtari i njohur Kastro Zizo ka folur rreth çështjes për shembjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale e ka krahasuar teatrin me një bordello. Kastro Zizo ka treguar se nuk është aspak dakort me protestat që po bëhen pasi sipas tij duhet fshirë deri në gjenezë. Statusi i plotë i Kastro Zizos […]

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Gojëmjaltë dhe zemërbehar”/ Muharrem Meko “ringjit” në skenë aktorin 92-vjeçar

Publikuar

-

Muharrem Meko, drejtor i RTSH Korça, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka njoftuar ringjitjen në skenë të aktorit 92-vjeçar, Koço Qendro. Ndoshta rast unikal në historinë e artit skenik, edhe pse 92 vjeç, s’i ndahet që s’i ndahet skenës. Ai  do të shkojë së shpejti në Gjirokastër me “Kopracin”, por edhe pjesmarrës në “Koko-Fest” […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: