Connect with Us

Ekspozita e familjes Jashari hapet në Tiranë

Kultura

Ekspozita e familjes Jashari hapet në Tiranë

Publikuar

-

Objekte muzeore historike u prezantuan në këtë ekspozitë të  cilat ishin ndarë në katër grupe kryesore:fotografi,eksponate tredimensionale,xhirime filmike dhe dokumente e harta të shtypit të kohës.Pas prezantimit të bërë në  28 nëntor 2014 deri në  28 shkurt 2015 në muzeun e Kosovës, ekspozita tematike “Qëndresa heroike e familjes Jashari për liri” u hap në  datën 5 mars në orën  11:00  për publikun shqiptar në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë.Qëllimi i ekspozitës ishte  të prezantonte  mjaft dëshmi që kanë lidhje me “Qëndresa heroike e familjes Jashari” edhe për qytetarët e Shqipërisë.

20141128223209113600

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

“Manifest i artit të ri shqiptar të pavarur”/ Shfaqje magjepsëse në qytetin antik

Publikuar

-

Nga

Mund të flitet, pa hezitim, për një «manifest të artit të ri shqiptar të pavarur». Kaq e veçantë dhe kërkuar, por në të njejtën kohe naive (kuptimi më i bukur i fjalës), është ajo çka u vu në skene në Vlorë, në Parkun Arkeologjik të Orikut, mes ullinjve dhe mermerëve të qytetit antik. Nën krahët […]

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Duhet fshirë në gjenezë nga tullat”/ Kastro Zizo reagon ashpër për shembjen e Teatrit

Publikuar

-

Nga

Këngëtari i njohur Kastro Zizo ka folur rreth çështjes për shembjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale e ka krahasuar teatrin me një bordello. Kastro Zizo ka treguar se nuk është aspak dakort me protestat që po bëhen pasi sipas tij duhet fshirë deri në gjenezë. Statusi i plotë i Kastro Zizos […]

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Gojëmjaltë dhe zemërbehar”/ Muharrem Meko “ringjit” në skenë aktorin 92-vjeçar

Publikuar

-

Muharrem Meko, drejtor i RTSH Korça, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka njoftuar ringjitjen në skenë të aktorit 92-vjeçar, Koço Qendro. Ndoshta rast unikal në historinë e artit skenik, edhe pse 92 vjeç, s’i ndahet që s’i ndahet skenës. Ai  do të shkojë së shpejti në Gjirokastër me “Kopracin”, por edhe pjesmarrës në “Koko-Fest” […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: