Connect with Us

A mund të studiohet evolucioni në laborator?

Kuriozitete

A mund të studiohet evolucioni në laborator?

Publikuar

-

Proceset evolutive studiohen gjithmonë me metoda eksperimentale, por duke përdorur organizma që riprodhohen me shpejtësi, si bakteret, shkencëtarët mund të vëzhgojnë evolucionin në punë edhe në laboratorë. Gjatë njërit prej këtyre studimeve është parë që bakteri Pseudomonas aeruginosa pëson një mutacion që i jep më shumë flagjelë (në krahasim me të vetmin “bisht” me të cilin është i pajisur normalisht), duke shtuar shpejtësinë.

Në natyrë, bakterit i shërben të gjejë vetëm një pikë të mirë ku të ngulet (për shembull në trupin tonë), por në terrenin e kulturës në laborator mutantët janë të preferuarit sepse ia dalin të kapin më shumë ushqim. Në eksperiment mutantët “e shpejtë” me më shumë flagjelë janë formuar në fakt me shpejtësi në formën “e egër”.

bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: