Connect with Us

10 industritë me norma të larta depresioni

Shëndeti

10 industritë me norma të larta depresioni

Publikuar

-

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, rreth 6,7% e amerikanëve përjetojnë depresion çdo vit.

Kështu, kjo shifër është për mbi 20 milion njerëz të cilët rregullisht ndjehen bosh, të pashpresë, ose të lodhur. Është një problem i shëndetit mendor, por është edhe një problem ekonomik. Nga një studim, rezulton se depresioni I kushton  kompanive amerikane më shumë se 80 miliardë dollarë në vit, kryesisht për shkak të produktivitetit të humbur.

Por jo të gjitha punët janë të lidhura me të njëjtat rreziqe të shëndetit mendor. Studimi ka gjetur se njerëzit që punojnë në punë publike, pasuri të patundshme, apo punë sociale kanë më shumë gjasa për të zhvilluar depresionin.

Studimi i udhëhequr nga profesori psikiatër Lawson Wulsin i Universitetit të Cincinnatit, përdori të dhënat e 3 viteve për 214.000 njerëz në Pensilvanin perëndimore të punësuar në 55 industri pune.

Në këtë kampion popullimi, vlerat e depresionit në industritë e punës, varionin nga 6.9% në 16.2%, me një mesatare prej 10.45%.

Industritë që rezultuan me depresion më të lartë:

  1. Transporti I pasagjerëve uraban/interurban — 16.19%
  2. Pasuritë e patundshme — 15.65%
  3. Shërbimet Sociale — 14.60%
  4. Industritë e ndryshme të prodhimit — 14.25%
  5. Shërbime Personale — 14.25%
  6. Shërbime Ligjore — 13.44%
  7. Mbrojtja e mjedisit/Strehimi — 13.42%
  8. Organizata të ndryshme — 13.28%
  9. Firma ndërmjetësimi dhe sigurimi — 12.60%
  10. 10.Industria e btimeve dhe publikimeve — 12.43%

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Super ushqimi që bën mrekulli në shëndetin tonë/ Përfitimet e jashtëzakonshme të spirulinës

Publikuar

-

Nga

Në perëndim spirulina është një produkt ushqimor i ngrohtë, por mund të përdoret për të luftuar kequshqyerjen dhe fuqizuar fermerët në vendet në zhvillim. Ndikuar nga obsesionet shëndetësore si super ushqim për të mposhtur viruse, për të parandaluar plakjen dhe madje për të larguar kancerin, spirulina mund të jetë në gjendje të luajë një rol […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Coronavirus/ Përhapja e shpejtë ngjall frikën e pandemisë globale

Publikuar

-

Nga

Frikërat po rriten se shpërthimi i koronavirusit mund të arrijë në shkallën pandemike pasi po shfaqen më shumë raste në të gjithë botën. Shumica e të infektuarëve janë në Kinë, por shtete të tjera si Koreja e Jugut, Italia dhe Irani po luftojnë me virusin, i cili shkakton sëmundje të frymëmarrjes Covid-19. Një pandemi është […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Janë të rrezikshme për shëndetin tuaj/ 9 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë

Publikuar

-

Nga

Njerëzit kanë një  sens që i ndihmon ata të parashikojnë se kur do të jenë në rrezik. Sidoqoftë, jo të gjitha situatat mund të parashikohen, veçanërisht me gjërat që bëjmë çdo ditë që besojmë se janë të padëmshme. Pirja e lëngjeve në shishet plastike. Mikroplastikat mund të gjenden në një numër të madh shishesh plastike. […]

LEXO TE PLOTE