Connect with Us

Shkencëtarët amerikan: Ne rritemi deri në moshën 25 vjeçare

Life Style

Shkencëtarët amerikan: Ne rritemi deri në moshën 25 vjeçare

Publikuar

-

Hulumtimi i ri amerikan, i cili ka studiuar ndryshimet në tru tek të rinjtë, ka treguar se ne rritemi vetëm deri në 25 vjeç, sipas gazetës së Pavarur britanike.

Hiperaktiviteti i tillë në pjesë të caktuara të trurit në adoleshentët intensifikon me çdo largim nga shtëpia dhe duke u kujdesur për veten e tyre, thotë psikiatri Beatriz Luna nga shkolla mjekësore në Pitsburg.

Shkencëtarët kanë gjetur se hiperactiviteti e trurit i njohur si striatum, i cili është përgjegjës për stimulim, vazhdon nga mesit t të 20-tave të jetës.

Shkencëtarët besojnë që përgjegjësitë tipike tek të rriturit si një punë e përhershme, detyrimeve financiare dhe ngritjen e një familje “qetëson” hiperaktivitetin. Luna dhe ekipi i saj thotë se hulumtimi tregon se pragu i moshës madhore “është gati në vitin e e 25 të jetës.”

Për të rinjtë pjesa e trurit  përgjegjëse për aventurizëm punon së bashku me Qendrën për planifikimin për të rritur kureshtjen dhe prirjen për të eksperimentuar.

“Kërkimi për njohuri të reja mund të shihen në të gjitha speciet e kafshëve dhe shoqërive njerëzore,” thotë Luna. Procesi i trurit u mundëson të rinjve për të shqyrtuar veten dhe “të mos pyesin gjithmonë mamin dhe babin.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kursejnë aspak/ 3 faktet që nuk i dinit rreth shenjës së Demit

Publikuar

-

Nga

Një nga tiparet më të mira të Demit është se janë shumë të qetë. Në përgjithësi Demi është një nga shenjat më të qeta të zodiakut. Tokai  ndihmon ata që të qëndrojnë të qetë në situata stresuese. Nuk është  një shenjë dembele Ata punojnë shumë për të qenë në gjendje të jetojnë jetën me luksin […]

LEXO TE PLOTE