Connect with Us

Shkencëtarët amerikan: Ne rritemi deri në moshën 25 vjeçare

Life Style

Shkencëtarët amerikan: Ne rritemi deri në moshën 25 vjeçare

Publikuar

-

Hulumtimi i ri amerikan, i cili ka studiuar ndryshimet në tru tek të rinjtë, ka treguar se ne rritemi vetëm deri në 25 vjeç, sipas gazetës së Pavarur britanike.

Hiperaktiviteti i tillë në pjesë të caktuara të trurit në adoleshentët intensifikon me çdo largim nga shtëpia dhe duke u kujdesur për veten e tyre, thotë psikiatri Beatriz Luna nga shkolla mjekësore në Pitsburg.

Shkencëtarët kanë gjetur se hiperactiviteti e trurit i njohur si striatum, i cili është përgjegjës për stimulim, vazhdon nga mesit t të 20-tave të jetës.

Shkencëtarët besojnë që përgjegjësitë tipike tek të rriturit si një punë e përhershme, detyrimeve financiare dhe ngritjen e një familje “qetëson” hiperaktivitetin. Luna dhe ekipi i saj thotë se hulumtimi tregon se pragu i moshës madhore “është gati në vitin e e 25 të jetës.”

Për të rinjtë pjesa e trurit  përgjegjëse për aventurizëm punon së bashku me Qendrën për planifikimin për të rritur kureshtjen dhe prirjen për të eksperimentuar.

“Kërkimi për njohuri të reja mund të shihen në të gjitha speciet e kafshëve dhe shoqërive njerëzore,” thotë Luna. Procesi i trurit u mundëson të rinjve për të shqyrtuar veten dhe “të mos pyesin gjithmonë mamin dhe babin.”

Aktualitet

Rreziku i mbajtes së ushqimeve në frigorifer/ Ja cilat duhet t’i hiqni urgjentisht

Publikuar

-

Keni dëgjuar se buka duhet të mbahet në frigorifer që mos të prishet? E keni gabim.  Sipas ekspertëve lista e mëposhtme e ushqimeve nuk duhet mbajtur kurrë në frigorifer.

Përshembull, jemi të sigurtë se në frigoriferin tuaj tani, ka plot ushqime që s’e kanë vendin aty. Madje, po i prishni nëse i lini edhe më. Cilat janë këto ushqime?

 

Qepët: Zënë myk dhe squllen

 

Salca pikante: Shumica prej tyre mund të ruhen në dollap deri në 3 vjet

 

Borziloku: Fishket dhe absorbon aromat e mjedisit përreth

 

Patatet: Bëheni si me rërë, gjë që ndikon në shijen e tyre

 

Alkooli: Duhet ruajtur në temperaturën e dhomës

 

Buka: Ndonëse na është thënë që një bukë e vendosur në frigorifer, mund të qëndrojë për ditë të tëra dhe të konsumohet pa problem më pas, e vërteta është ndryshe. Thahet!

 

Mjalti: Në frigorifer mjalti kristalizohet dhe bëhet më i trashë shumë më shpejt

 

Domatet: Humbasin shijen dhe cilësinë

 

Shalqini: Humbet antioksidantët

 

Hudhra: Ju dalin filiza dhe myken

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

200 milionë dollarë fitime/ Njihuni me filmin i cili po “pushton” kinematë botërore

Publikuar

-

2 javë më parë në kinematë botërore u shfaq prodhimi kinematografik “The Lion King” i cili është pritur me padurim nga fansat e filmave të animuar.Filmi po korr shumë sukses edhe për shkak të pranisë së Beyonces në rolin e Nalës.

Mësohet se gjatë të premtes që lamë pas nga transmetimi i filmit në kinema janë fituar 78.5 milionë dollarë dhe pritet që deri në fund të javës të kapë shifrën prej 200 milionë dollarësh.

Për pak pritet që ky film të kalojë edhe fitimet e risjelljes së filmit të animuar “Aladdin”, premiera e të cilit ishte në maj të këtij viti.

Më parë rekordin për filmin më të shitur e mbante “Beauty and The Beast”, ku vetëm në një fundjavë u fituan 175 milionë dollarë.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nuk pushojnë duke folur/ Cilat janë shenjat më “llafazane” të horoskopit?

Publikuar

-

A bëni pjesë edhe ju në listën e llafazanëve më të mëdhenj në horoskop?

Zbulojeni më poshtë .

Binjakët

Binjakët mendojnë shumë. Në çdo tavolinë ata janë personat që flasin më shumë dhe ju mund ta dalloni lehtësisht një Binjak në bisedë e sipër.

Shigjetari

Personat e lindur në kët shenjë janë të sinqertë dhe entuziastë. Në bisedë kërkojnë protagonizëm dhe janë plotë me humor. Mos prisni kurrë një Shigjetar të heshtur.

Peshqit

Për Peshqit çdo gjë është një shfaqje. Ata pëlqejnë të tregojnë histori, të bëjnë demonstrime madhështore dhe të kënaqin turmat. Impulsiv dhe elokuentë, të lindurit në shenjën e Peshqve do thonë çfarë ju vjen në mendje. Ata thjesht nuk i mbajnë dot gjërat përbrenda dhe kjo reflektohet më së miri në një bisedë. Prisni debate të forta dhe të gjata me ta sepse e kanë pasion.

LEXO TE PLOTE