Connect with Us

Apple Watch nuk mund të lançohet në Zvicër

Teknologji

Apple Watch nuk mund të lançohet në Zvicër

Publikuar

-

Apple nuk mundet të lançojë smartwatch-in e saj të ri në Zvicër së paku deri në fund të këtij viti për shkak të një çështje të të drejtave të pronësisë intelektuale, raporton transmetuesi zviceran RTS në faqen e saj.
Gjigandi amerikan i teknologjisë nuk mund të përdorë imazhin e një mollë dhe as fjalën “mollë” për të lançuar produktin e saj brenda Zvicrës, në shtëpinë e orave luksoze, për shkak të një patente që i përkon vitit 1985, raporton RTS, duke cituar një dokument nga Instituti Federal Zviceran i Pronës Intelektuale.
Dokumenti, i ripublikuar në faqen e internetit të RTS, u botua nga revista Business Montres & Joaillerie, thotë RTS. Patenta ligjërisht përfundon më 5 dhjetor të këtij viti. Ajo aktualisht i takon William Longe, i cili zotëron markën e orave Leonard dhe që e ka paraqitur patentën i pari.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: