Connect with Us

16% e rasteve të vdekshmërisë lidhen me mungesën e aktivitetit fizik

Shëndeti

16% e rasteve të vdekshmërisë lidhen me mungesën e aktivitetit fizik

Publikuar

-

Bazuar në një studim të kryer në Britaninë e Madhe, rezulton se vetëm 39% e meshkujve dhe 29% e femrave bëjnë mesatarisht 2 orë sport në javë. 16% e rasteve të vdekshmërisë janë të lidhura me mungesën e aktivitetit fizik, teprisë së jetës sedentare gjë që çon në të njëjtat efekte si pirja e duhanit, nga pikëpamja e sëmundjeve kardiovaskulare.

Greg Whyte, profesor i Liverpool John Moores University ka theksuar se për evidentimin e këtyre vdekjeve nuk ekziston një kurë çudibërëse, por duhet treguar kujdes në gjestet e vogla të përditshme.

Gjithsesi ai deklaron se nëse nuk ekzistojnë mundësitë por të bërë sport, atëherë duhen reduktuar domosdoshmërisht së paku 100 kalori në ditë, pasi edhe në këtë mënyrë bëhet diferencë. Kështu thuhet se thjesht duke zëvendësuar pijet me sheqer, me pije me ëmbëlsi jo kalorike, presioni i gjakut zbret pas 10 javësh.

Shendetesia,al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: