Connect with Us

Këto ushqime do t’ju bëjnë më të zgjuar

Shëndeti

Këto ushqime do t’ju bëjnë më të zgjuar

Publikuar

-

 

Proteina dhe dy perime-ushqimi perfekt për ndërtimin e trurit.

Frutat e pyllit-një studim i publikuar në gazetën e neuroshkencës konsumimi çdo ditë i boronicave sjell përmirësimin e         qelizave të dëmtuara të trurit si dhe përmirësim të kujtesës afat shkurtër.

Koha e çajit-poifenoli i gjetur tek çaji thuhet se vepron pozitivisht me qelizat e trurit, rrit energjinë dhe ndihmon në humbjen në peshë.

Një gotë në ditë-vera e kuqe është e mbushur plot polifenol gjithashtu prandaj vazhdoni të pini, por vetëm një gotë në ditë.

Karbohidratet e mira- avokado është perfekt për trurin që i bën qelizat e trurit fleksibël dhe4 ndihmon në forcimin e muskulit të trurit.

Çokollata, sa më e zezë më mirë-

Bakteret e mira- ushqimet e fermentuar-ushqime të tilla si kosi janë burim  laktobacilesh acidofili të cilat ndihmojnë sistemin imunitar.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: