Connect with Us

Vetëm 1% e fëmijëve duan të bëhen politikanë kur të rriten

Kuriozitete

Vetëm 1% e fëmijëve duan të bëhen politikanë kur të rriten

Publikuar

-

A keni dëgjuar shumë fëmijë të thonë se dëshirojnë të bëhen politikanë kur të rriten?? Sipas disa të dhënave të reja nga YouGov, vetëm 1% e fëmijëve nga 8-15 vjet duan të bëhen politikanë.

Të pyeturit nuk u zgjodhën nga ndonjë listë po rastësisht nga dëshirat e tyre. U duk se shumë pak fëmijë vuajnë për pushtet. Ata dëshirojnë të jënë pjesë e shkencës apo sektorit teknologjik (12%) apo në shëndetësi dhe kujdes (11%).

Më pas se 10 % nuk pëlqejnë të jenë pjesë e profesioneve të sipërpërmendura por pëlqejnë industritë kreative.

I njëjti numër fëmijësh që duan të bëhen politikanë duan edhe të bëhen astronautë apo ushtarakë. Pra një e ardhme e tmerrshme e pret hapësirën apo betejat e luftës ashtu si edhe politikën.

Të tjera karierra që morën më 1% të pikëve janë edhe biznesmenët, sipërmarrësit dhe arkeologët.

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Lehtëson stresin dhe dhimbjet e kokës/ 9 përfitimet që sjell puthja për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Puthja ndihmon në lehtësimin e alergjive. Hulumtimet na kanë treguar se vetëm një seancë 30-minutëshe e puthjes në të vërtetë mund të zvogëlojë në mënyrë dramatike simptomat e etheve ose alergjive që janë shkaktuar nga poleni ose pluhuri. Lehtëson stresin Nëse jeni dikush që vazhdimisht ndjehet i stresuar, atëherë gjëja më e mirë që mund […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Çfarë rezervon pjesa e mbetur e vitit për ju? Zgjidhni topin tuaj të preferuar dhe zbulojeni

Publikuar

-

Nga

Në imazhin e mësipërm, shfaqen 6 topa të ndryshëm kristalesh. Zgjidhni atë që ju tërhoqi vëmendjen, pastaj rrëshqitni poshtë për të zbuluar se çfarë lajmi po pret për ju gjatë gjithë vitit! Nëse keni zgjedhur topin kristal Nr. 1: Ky vit do të ofrojë akoma ide të shkëlqyera për ju dhe për botën përreth jush. Ndoshta […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zjarri, Uji, Ajri apo Toka?/ Zbuloni frymën tuaj elementare dhe çfarë do të thotë kjo për ju

Publikuar

-

Nga

Ne të gjithë jemi guximshëm dhe të gjithë kemi elementët e botës përreth nesh. Këta elementë përfshijnë Tokën, Ajrin, Zjarrin dhe Ujin. Për të zbuluar nëse jeni një shpirt i Zjarrit, Tokës, Ajrit apo Ujit, lexoni përmbledhjen e meposhtme. Nëse jeni një Frymë Ajri: Do të ndjeni një thirrje për t’i dërguar një mesazh botës, përmes […]

LEXO TE PLOTE