Connect with Us

Si mund të trajtoni zbokthin?

Femra

Si mund të trajtoni zbokthin?

Publikuar

-

 

Dy faktorë duhet të merren parasysh kur ju trajtoni zbokthin:

1.Mosha juaj

2.Ashpërsia e zbokthit tuaj

Shampo-të e kokës

Shampo-të dhe produktet për lëkurën e kokës janë në dispozicion dhe gjenen në shumicën e supermarketeve, në farmaci dhe në shumë dyqane. Është e rëndësishme të kujtoni që pezmatimi i lëkurës mund të kontrollohet, por nuk shërohet me këto produkte.

Para se të përdorni një shampo kundër zbokthit duhet të shihni nëse ju mund të hiqni ndonjë pjesë të zbokthit të mbuluar me lëvozhgë të kokës suaj dhe duhet ta bëjë këtë me kujdes.

Nëse keni arritur ta hiqni atëherë ato shampo do të jenë më efektive.

Shumica e shampove kundër zbokthit apo anti-fungale përmbajnë të paktën një nga përbërësit e mëposhtëm:

Pyrithione zink – Një përbërës i cili ngadalëson prodhimin e majave të flokëve

Selen sulfur – Kjo redukton prodhimin e vajrave natyrore të gjëndrave tuaja që prodhon koka

Ketokonazoli – Një shumë efektive anti-fungale. Shumica e njerëzve të cilët përdorin këtë janë të kënaqur me rezultatet. Ekspertët tregojnë se shampotcme këtë përbërës mund të përdoren vetëm tek të rinjtë dhe të moshuarit

Acidet salicylice – Këto ndihmojnë kokën tuaj të shpëtojë qelizat e lëkurës. Ato nuk ngadalësojnë riprodhimin e qelizave të lëkurës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: