Connect with Us

Takat e larta armiku kryesor i muskujve të këmbëve

Femra

Takat e larta armiku kryesor i muskujve të këmbëve

Publikuar

-

 

Veshja e zakonshme mund të plotësohet më së miri me përdorimin e takave të larta, por duhet të dimë dhe pasojat që shfaq përdorimi i shpeshtë i tyre.

Sipas studimeve më të fundit rezulton se përdorimi i shpeshtë i takave shkakton çekuilibër të dëmshëm në gjymtyrët e këmbëve. Studiuesit bëjnë me dije se në fillim kemi të bëjmë me forcim të muskujve rreth e rrotull kyçit të këmbës, e më pas me probleme të tjera akoma më të rrezikshme për shëndetin.

“Është e kuptueshme që për profesione të caktuara përdorimi i takave është i nevojshëm, por këto gra nuk e kuptojnë se çfarë dëmi i bëjnë shëndetit të tyre pasi dobësojnë ndjeshëm ekuilibrin” thotë dr. Jong Sek (Yong Seok) nga Universiteti Hanseo në Korenë e Jugut.

Pjesë e studimit ishin 40 femra të cilat kanë mbajtur veshur taka 10 cm të larta(ose edhe më të larta) 3 herë në javë duke matur forcën e kyçit të këmbës të tyre, kjo bëri që në përfundim të studimit ato të kishin deformim të kyçit dhe dhimbje të forta në këmbë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: