Connect with Us

Si ndikon muaji i lindjes në forcën e sistemit imunitar

Life Style

Si ndikon muaji i lindjes në forcën e sistemit imunitar

Publikuar

-

 

Kjo është zbuluar nga një studim shkencor i kohëve të fundit nga një ekip studiuesish britanik mbështetur nga Këshilli i Kërkimeve Mjekësore i Fondacionit Italian të Sklerozës Multiple.

Ai që ka lindur në nëntor është më i fortë, e ndërsa ai që ka lindur në maj është më i rrezikuar për të pasur sklerozë multiple. Studimi i botuar në Jama Neurologytregon për një zbulim të pazakont, që në zhvillimin e sistemit imunitar të foshnjave përveç pranisë së vitaminës D, mund të ndikojë edhe muaji në të cilin ka lindur foshnja dhe kjo bazohet në teste biologjike të bëra tashmë, nuk është asgjë fantastiko-shkencor.

Por pse fëmijët e lindur në maj janë më të predispozuar se ato të lindur në nëntor?

Sëmundja nuk është asgjë tjetër përveçse një veprim i sistemit imunitar që shkatërron sistemin nervor qendror. Që në të shkuarën ishte thënë që muaji i lindjes ndikon në shfaqjen e kësaj sëmundjeje, ashtu siç edhe vërtetohet nga ky studim, ku numri më i madh i të prekurve nga kjo sëmundje janë të lindur në muajin maj dhe numri më i vogël i të prekurve janë të lindur në muajin nëntor. I gjithë problemi konsiston tek vitamina D, e cila merret kur ekspozohemi në diell. Fëmijët e lindur në maj kanë nivel më të ulur të vitaminës D dhe nivel më të lartë të qelizave T autoreactive.

Sreeram Ramagopalan, profesori i neuroshkencës në Barts dhe QueenMary shpjegon zbulimin:

“Niveli më i lartë i qelizave T autoreactive mund të tregojë se përse fëmijët e lindur në maj janë më të rrezikuar për të mbartur sëmundjen. Janë të nevojshme studimet afatgjata për të vlerësuar efektin e vitaminës D tek gratë shtatzëna dhe ndikimin në sistemin imunitar dhe rrezikun në shfaqjen e Sklerozës Multiple”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE