Connect with Us

“Gruaja ujë”

Kuriozitete

“Gruaja ujë”

Publikuar

-

Në fshatin e harruar Denganmal, i cili është në perëndim të Indisë nuk ka ujë. Burim i vetëm uji për këtë fshat janë dy puse që gjenden në afërsi të një kodre malore, distanca me ecje drejt të cilave është me orë të tëra.  Për shumë meshkuj mënyra më e mirë për konsumim të ujit të pijshëm është “ gruaja ujë”. Sakharam Bhagat, i cili është 66 vjeçar dhe i martuar me tre gra, është siguruar që dy prej tyre të përkujdesen që shtëpia të ketë ujë për konsum dhe ushqim.

m2-1024x683

“Më duhet dikush që kujdeset që shtëpia të ketë ujë, dhe për këtë arsye martesa ishte zgjidhja e vetme”, thotë Bhagat i cili është punëtor ferme në një fshat në afërsi të fshatit ku ky jeton me familjen e tij. Denganmal, fshat i banuar nga shtëpi modeste të ndërtuara nga balta ku shumica e meshkujve punojnë si fermerë duke siguruar kështu minimumin e pagës. Martesa ka qenë opsioni i vetëm që familjet të kenë ujë për të pirë, thonë fshatarët.

m4-1024x683

Gratë e Bhagatit, që të gjitha bashkëjetojnë në të njëjtën shtëpi, vetëm se detyrat i kanë të ndara. Dy gra kujdesen për transportin e ujit, derisa gruaja e tretë përkujdeset për gatimin. Poligamia është e jashtëligjshme në Indi, por në këtë fshat “gratë e ujit” janë të zakonshme. Bhagat thotë që gratë të kënaqura me këtë trajtim, pasi shumica e tyre ose janë të veja ose të kënaqura me këtë lloj marrëveshjeje që ato të bartin ujë. “Ne jemi si motra. Ne e ndihmojmë njëra tjetrën, edhe pse ndonjëherë kemi probleme me njëra tjetrën por që në fund gjejnë zgjidhje edhe ato”, thotë gruaja e tij e parë, Tuki.

m1

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: