Connect with Us

Mundja me gishtat e këmbës

Kuriozitete

Mundja me gishtat e këmbës

Publikuar

-

Fenny Bentley, një fshat i vogël në Derbyshire, në veri të Anglisë, ishte pjese e kampionatit botëror të mundjes së gishtërinjve të mëdhenj të këmbës. Mundja e gishtërinjve ka filluar më 1976, kur një grup njerëzish në Wetton, rreth 20 kilometra larg këtij fshati, kishin vendosur të krijonin një lojë në të cilën vetëm britanikët do të mund ta fitonin, prandaj edhe e kishin shpikur këtë lloj të mundjes. Mundja me gishtërinj të këmbës, është pothuajse e njëjtë me mundjen me krahë. Garuesit, duhet të kenë gishtërinjtë e kontrolluar nga stafi mjekësor, para se të fillojnë garën. Në konkurrencën e meshkujve, titullin botëror për të 12 herë me radhë e fitoj, Alan Nash. Ndërsa atë të femrave, titullin e mori Tracy Tippy Toe.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: