Connect with Us

Ne 2022, India ia kalon Kines per numrin e popullsise

Kuriozitete

Ne 2022, India ia kalon Kines per numrin e popullsise

Publikuar

-

Është paraparë që India të ketë popullsi më të madhe se Kina, dhe kjo është duke ndodhur më shpejt se sa është menduar.

Sipas të dhënave të reja nga Kombet e Bashkuara, Kina ka popullsi prej 1.38 milardë banorë, ndërsa India 1.31 miliardë, por deri në vitin 2022, India pritet të kalojë Kinën për nga numri i banorëve.

Shtimi i popullsisë ka të bëjë me edhe me rritjen ekonomike, dhe tanimë ekonomia e Indisë është duke u rritur shumë më shpejt se ajo e Kinës . Për të mbështetur rritjen e popullsisë, India duhet të modernizojë sistemin bujqësor. Poashtu, duhet të ketë edhe përmisime në transport, në mënyrë që të lehtësojë shqetësimet e mëdha.

Sipas Kombeve të Bashkuara, vendet me popullsinë më të madhe në vitin 2030 do të jenë:

India në vendin e parë, Kina, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Indonezia, Nigeria, Pakistani, Brazili, Bangladeshi, Meksika dhe në vendin e fundit është rënditur Rusia.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: