Connect with Us

Pasqyra që skanon fytyrën dhe ju tregon se a jeni sëmurë

Teknologji

Pasqyra që skanon fytyrën dhe ju tregon se a jeni sëmurë

Publikuar

-

​”Wize Mirror” duket si një pasqyre e thjeshtë, megjithatë në të janë të vendosura 3D skanerë, kamera multispektrale dhe senzorë që duhet ta vlerësojnë shëndetin e personit që e shikon veten. Softueri për njohjen e fytyrave kërkon shenja të stresit ose vështirësive, përderisa senzorët për frymën e personit kërkon indice të pirjes së tepër të duhanit ose alkoolit. 3d skanerët e analizojnë formën e fytyrës për t’i dalluar ndryshimet në masën trupore, ndërsa kamerat multispektrale mund ta vlerësojnë pulsin e zemrës dhe nivelin e hemoglobinës në gjak. Pas një minuti, aq sa nevojitet që pasqyra t’i analizojë të gjitha faktorët, përdoruesi mund t’i shohë rezultatet, si dhe këshilla për përmirësimin e shëndetit. “Wize Mirror” është krijuar nga hulumtues dhe partnerë industrial nga shtatë vende të Bashkimin Evropian nëpërmjet financimit nga BE. Shpikësit dëshirojnë të hohin se cilat janë problemet më të zakonshme shëndetësore që është vështirë të trajtohen pas sëmundjes, siç janë sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Në fillim të vitit të ardhshëm do të fillojnë testimet klinike të kësaj pajisjeje në Itali dhe Francë. Kushedi, ndoshta më në fund do ta shmangim pritjen e bezdisshme nëpër spitale

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: