Connect with Us

5 Gjërat që duhet të dini për Indinë

Kuriozitete

5 Gjërat që duhet të dini për Indinë

Publikuar

-

India ka 1 Miliard e 237 milion banorë. Sipas një studimi nga SHBA mendohet që në vitin 2028 popullsia e Indisë do të jetë rreth 1 Miliard e 450 milion banorë që do ta bëjë vendin e parë në botë për nga popullsia. Demografia e Indisë ka një rekord në vete. Lëvizjet e popullsisë nga fshati në qytet zënë vëndin e parë në botë. Në zgjedhjet e fundit elektoralë në Indi kanë votur 553.8 milion persona. Cdo ditë ne Mumbai dorëzohen 200,000 vakte dreke vetëm nga shpërndarësit e ushqimit me biçikleta. Populli indian është populli më i ri në botë me një mesatare 26 vjeç për person. Duke e krahasuar me vendet e tjera të botës po ashtu edhe Japoninë që ka një mesatare 48 vjeç për person ( i cili është dhe shtëti më i vjetër në botë ) India zë vëndin e parë për popullsinë më të re në botë. Me 1100 filma të prodhuar në vit India zë vëndin e parë në botë për prodhimet kinematografike, e ndjekur nga Nigeria dhe SHBA . Vetëm në Mumbai prodhohen rreth 200 filma në vit. Kjo është një mesatare shumë e lartë e krahasuar me vendet e tjera të botës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: