Connect with Us

Vajza e vogël me duar blu

Kuriozitete

Vajza e vogël me duar blu

Publikuar

-

I ftohti është shkaku kryesor që duart e nje vogëlushje nga Britania e Madhe bëhen blu. Ajo është e detyruar të mbajë gjithmone dorashka speciale për tu mbrojtur nga temperaturat e ulëta, pasi në të kundërt duart e saj bëhen blu. 2–vjeçarja Gracie Hughs vuan nga sindromi Raynaud’s, e cila është një gjendje që krijohet kur enët e gjakut në gjymtyrë janë tepër të ndjeshme ndaj ndryshimit të temperaturës, duke ndërprerë qarkullimin e gjakut. Sipas Dailymail, në momentin që Gracie bie në kontakt me të ftohtin, gjymtyrët e saj bëhen fillimisht të bardha, si të vdekura, më pas bëhen blu e në fund, kur rinis qarkullimi i gjakut, kthehen të kuqe dhe djegin. Kjo lloj sindrome i shkakton personit dhimbje, mpirje dhe ndjesinë e shpimit. Pjesa më e madhe pacientëve ia dalin që të jetojnë me këtë sëmundje duke qëndruar gjithnjë në të ngrohtë. Por në rastin e Gracie, sëmundja është kaq e rëndë sa ajo duhet të mbajë gjithnjë veshur një palë dorashka speciale për mbrojtje.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: