Connect with Us

Gjarpri femër lind dy herë, ishte i virgjër

Kuriozitete

Gjarpri femër lind dy herë, ishte i virgjër

Publikuar

-

Për të dytën herë në dy vite, një gjarpër në jug-lindje të Missouri (SHBA) ka lindur pa asnjë kontakt me një anëtar të seksit të kundërt. Zyrtarë të Departametit për Ruajtjen e Natyrës kanë deklaruar se një gjarpër femër është riprodhuar vitin e shkuar dhe sërish në muajin korrik të këtij viti. Gjarpri ka qenë i izoluar, pa shoqërinë e një mashkulli, për afro tetë vite. Dy të vegjlit janë në Institutin e Natyrës. Mjeku i Departamentit të Konservimit është shprehur se lindjet e virgjëreshave janë të rralla, por edhe mund të ndodhin në disa specie përmes një procesi të quajtur partenogjenezë. Mund të ndodhin në disa insekte, tek peshqit, amfibët, zogjtë dhe zvarranikët, duke përfshirë edhe disa lloje gjarpërinjsh, por kjo nuk ndodh rëndom tek zvarranikët. Partenogjeneza është një tip riprodhimi, përmes të cilit pasardhësit zhvillohen përmes vezëve të pafertilizuara, që do të thotë pa kontributin gjenetik të asnjë mashkulli. Kjo ndodh kur qelizat e njohura si organe polare, që krijohen nga vezët e kafshëve, zakonisht vdesin duke shkaktuar kështu edhe ndarjen e qelizave.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: