Connect with Us

1.5 milionë tullumbace të lëshuara në qiell

Kuriozitete

1.5 milionë tullumbace të lëshuara në qiell

Publikuar

-

Tullumbacet me ngjyra, aq shumë të preferuar nga fëmijët, janë prezent në pushime dhe festa të llojeve të ndryshme. Por kur bëhen mbetje, ata mund të jenë shumë të rrezikshëm për mjedisin. Fotografitë janë publikuar vetëm tani në portalin Cleveland.com, imazhet e të cilit tregojnë se si një projekt me qëllime të mira mund të kthehet në një ngjarje negative. Atë kohë, masa e tullumbaceve provokoi shumë polemika në publik.
Disa fluturime me avionë u anuluan për shkak të shikimit të dobët në ajër, një roje bregdetare nuk arriti që të ndërhynte në kohë për të shpëtuar dy peshkatarë dhe mbetjet e lëshuara në tokë ndotën mjedisin. Pikërisht në lidhje me këtë çështje, në vitin 1986, në Cleveland  të SHBA-së, u lëshuan në qiell 1.5 milionë tullumbace që do të shkaktonin jo pak probleme, kur ata u çanë dhe ranë në tokë. Projekti i quajtur “Balloonfest ’86”, u organizua nga “United Way”, një shoqatë joqeveritare, e cila kishte si qëllim që të thyente rekordin e lëshimit të tullumbaceve në masë, me rastin e 30 vjetorit të krijimit të Disneyland.Tullumbace
Tullumbace 5
Tullumbace 2
Tullumbace 3

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: