Connect with Us

A e dini për çfarë është përdorur listerina më parë?

Kuriozitete

A e dini për çfarë është përdorur listerina më parë?

Publikuar

-

Listerina është një nga produktet më të përhapura në botë për kujdesin oral dhe shumë prej jush  e përdorin shumë shpesh. Ky produkt ndihmon në ruajtjen e dhëmbëve dhe gjithashtu edhe për të patur një frymëmarrje sa më të “freskët”. Por, ajo që ju nuk dini është se listerina fillimisht është përdorur si një pastrues dyshemesh dhe shumë shpesh edhe si një kurë për gonorreja.

Njeriu i cili bëri të mundur shpikjen e listerinës është Jordanh Wheat Lambert i cili ishte një kimist dhe biznesmen. Fillimisht ai e lidhi listerinën me fushën e mjekësisë por, shumë shpejt e kuptoj se një produkt i tillë duhet të ishte pjesë e jetës së përditshme të njerëzve për tu shndërruar në fitimprurës. Kështu fillojë një fushatë marketimi për ta shndërruar listerinën në një produkt për shëndetin oral./Citynews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: