Connect with Us

TOR sjell një nivel tjetër sigurie për sistemin Android

Teknologji

TOR sjell një nivel tjetër sigurie për sistemin Android

Publikuar

-

Android është sistemi operativ më i përhapur në botë për i përket telefonave të zgjuar dhe shumë shpesh e kemi parë këtë pajisje të jetë pjesë edhe e shumë kompjuterëve të rinj. Por, ky sistem është kritikuar shpesh herë për nivelin e ulët të sigurisë që ofron pasi është një platformë e hapur dhe rrjedhja e të dhenve personale mund të ndodh shumë thjesht.

Tashmë një sistem sigurie i cili është më shumë një prototip  është lançuar dhe duhet thënë se ky sistem sigurie mund ta ndryshojë tërësisht sigurinë e pajisjeve tona të zgjuara.  Prototipi quhet “Mission Improbable” dhe është krijuar nga Maik Perry i cili shprehet se ky sistem respekton të gjitha zgjedhjet dhe liritë e përdoruesit të pajisjes. Sistemi nuk është ende i përshtatshëm për të gjitha pajisjet dhe mund të shkarkohet vetëm për Google Nexus dhe Pixels pasi janë të vetmet pajisje  të cilat lejojnë përdoruesin të bëjë  ndryshime në programimin e tyre./Citynews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: