Connect with Us

Mos tentoni ti gatuani këto pjata vetë në shtëpi

Femra

Mos tentoni ti gatuani këto pjata vetë në shtëpi

Publikuar

-

Dikur ishte mjaft e vështirë për të marrë recetat që të pëlqenin në një restorant, kurse sot, nëpërmjet rrjeteve sociale mund të marrësh dhe të gatuash çdo recetë që dëshiron.

Por jo çdokush mund të gatuajë çdo gjë, ndryshe nga çfarë do të dalloheshin profesionistët. Më poshtë do të gjeni 10 pjatat që duhet t’jua lini në dorë profesionistëve. Sushi

Gatuani orizin në mënyrë perfekte, por mos harroni që ka një dallim të madh mes peshkut që përdorin specialistët e sushit dhe peshkut që ju keni marrë në supermarket.

  1. Arancini Është e thjeshtë deri te pilafi me lëng pule. Por duhet ta mblidhni orizin bashkë me djathin në topa të vegjël, që në shumicën e rasteve rezultojnë të copëtuar në duart tuaja.
  2. Makarona Doni të bëni makarona vetë në shtëpi, por në qoftë se nuk keni një makineri makaronash në shtëpi, është një përpjekje e dështuar.
  3. Ramen Është një gatim japonez, të cilin mund ta bëjnë vetëm shefat. Mund të dini të bëni një supë japoneze, por nuk krahasohet supa me Ramen, për të cilën do të duhen petë dhe shumë përbërës të tjerë.
  4. Macarons Ëmbëlsirat e vogla me ngjyra duket sikur janë të thjeshta për t’u bërë. Por nuk i bëni dot vetë sepse ato do t’ju shkrijnë në furrë prej nxehtësisë.
  5. Hamburger Nuk mund të bëni një ndër hamburgerit më të mirë, sepse në shtëpinë tuaj nuk ka mustardë që shkon perfekt me biftekun e cilësisë të lartë.
  6. Bibimbap Vezë, oriz, perime, nuk tingëllon e ndërlikuar, por nuk mund ta shërbeni atë në një pjatë koreane. Pjata koreane është një tas i madh guri shumë i nxehtë.
  7. Goyoza dumplings Mendoni të përfundoni pemën e Krishtlindjes pa shiritat e caktuar, ashtu është edhe kjo pjatë në mungesë të mishit të grirë.
  8. Peking Duck Të qëndrosh në shtëpi dhe të merresh me lustrimin dhe tharjen e rosës për ta gatuar atë më vonë… vërtet e lodhshme.
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit

Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit.

Hiq makeup-in para se të flesh

Pjesa më e madhe e grave bën tualet çdo ditë, kjo bën pjesë në normalitetin e tyre. Ka rëndësi që çdo natë para se të bini në gjumë të hiqni tualetin. Kjo duhet bërë për të çliruar poret dhe për t’i dhënë mundësi atyre që të marrin oksigjen.  Gjithashtu nëse qendroni për shumë kohë me makeup në fytyrë nga bllokimi i poreve mund t’ju krijohen akne, apo puçra.

Të qendrosh e hidratuar

Hidratimi gjatë ditës ndihmon në uljen e fryrjes si dhe në eleminimin e toksinave në trup.  Kjo bën që edhe lëkura të duket më e butë si dhe të jetë më e shëndetshme.  Të pish ujë rregullisht gjatë ditës është një këshillë që mjekët dhe estetistët e japin me shumë entuziazëm. Kjo jo vetëm për shëndetin e lëkurës, por edhe për shëndetin e përgjithshëm./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre.

Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë e partnerëve.

Të të shohin teksa bën seks është eksituese për gratë dhe bën pjesë në fantazitë më të gjalla të grave. Në vendin e parë të sipas studimeve është fantazia e grave për të bërë seks në publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje

Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo diçka.

Buzëqeshja

Një grua me klas është e qeshur dhe  e njeh mirë vlerën e një buzëqeshje. Vështirë ta shohësh atë të acaruar apo të vrenjtur. Ajo e di mirë që buzëqeshja është çelësi më i mirë për të dalë nga situatat e sikletshme.

Aroma

Cilido qoftë stili i saj, një grua me klas di që t’i përshtasë edhe aromën në mënyrë perfekte. Ato më romantiket zgjedhin aroma lulesh, ndërsa gratë më të forta zgjedhin aroma më karakteristike.  Çdo grua me klas ka një aromë të vetën e cila e dallon nga gratë e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: