Connect with Us

Dieta ideale për humbje peshe

Femra

Dieta ideale për humbje peshe

Publikuar

-

Ushqimi i shpejtë apo i menjëhershëm, i cili është automatikisht jo i shëndetshëm, shpesh është alternativa e vetme, e cila lë gjurmë në lëkurë, flokë, dhe natyrisht në peshore.

Nëse dëshironi që kilogramët e tepërt të shkrihen dhe trupi tuaj të lirohet nga toksinat e akumuluara, zgjidhja ideale është dieta me limon. Ritmi i shpejtë i jetës, puna, kujdesi për fëmijët, shtëpinë, familjen, takimet me miqtë dhe shumë obligime tjera nuk iu lë grave hapësirë të mjaftueshme për t’u kujdesur për shëndetin e tyre. Ushqimi i shpejtë apo i menjëhershëm, i cili është automatikisht jo i shëndetshëm, shpesh është alternativa e vetme, e cila lë gjurmë në lëkurë, flokë, dhe natyrisht në peshore.

Pavarësisht se nganjëherë gratë vizitojnë sallonet e bukurisë, harrojnë të angazhohen për një dietë të shëndetshme dhe të balancuar dhe më e rëndësishmja  për spastrimin e trupit! Prandaj, dieta me limon, e njohur në botë si “Master Cleanse Diet”, është një mënyrë e përsosur për të rigjeneruar organizmin.

Dieta me limon është mënyrë e thjeshtë, e shpejtë dhe e përballueshme për spastrimin e trupit prej toksinave, dhe në këtë mënyrë rivendoset entuziazmi i nevojshëm në trup. Theksi i veçantë në këtë dietë është lëngu nga limoni, i cili bën që trupi juaj të “shkëlqejë”! Përbërësit për pijen “magjike” nga limoni dhe shembulli i menysë: Janë të nevojshme për këtë pije 2 lugë çaji me lëng limoni të shtrydhur, 2 lugë mjaltë, 1/10 e lugës së çajit me speca djegës të grimcuar, 1/2 e filxhanit me ujë. Me këtë pije natyrisht ju duhet të kujdeseni edhe në lidhje me mënyrën e të ushqyerit. Ja mostra e menysë për një ditë:

Mëngjesi: Një enë me drithëra pa sheqer, një gotë me ujë me limon.

Dreka: Supë shtëpie, një porcion me pulë të gatuar, një gotë me ujë me limon.

Meze: Fruta dhe një gotë me ujë me limon

Darka: Një porcion me pulë ose peshk të pjekur në skarë, një gotë me ujë me limon

Avantazhet e dietës

Lëngu nga limoni është një burim i pasur i acidit citrik, i cili ndihmon në forcimin e sistemit imunitar. Sheqernat natyrore që janë gjetur në këtë pije do të rrisin nivelin e energjisë, ndërsa specat djegës, veprojnë si një stimul për metabolizëm të shpejtë, duke rezultuar në humbje të shpejtë në peshë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: