Connect with Us

Disa fakte për sytë

Shëndeti

Disa fakte për sytë

Publikuar

-

Më poshtë do të njiheni me disa fakte për sytë: Secila pjesë e retinës së syrit pranon një gjysmë imazhi, truri e proceson dhe e formëson në një figurë të cilën jemi në gjendje ta shohim.

Truri mund të procesojë një figurë për më pak se 13 milisekonda.

Të gjithë europianët me sy të kaltër mund të kenë një paraardhës të përbashkët.

Të gjithë njerëzit, në origjinalitet kanë pasur sy të kaftë.

Mesatarja e bashkimit të syve për minut është 15-20 herë.

Nëse jeni largpamës, atëherë kokërdhoku i syve është më i shkurtër se normalja.

Lotët tuaj kanë përbërje të ndryshme, varësisht nga çfarë shkaktohen.

Sytë tuaj bëjnë lëvizje konstante të quajtura microsaçades, që t’i mbajë objektet në fokus.

Rezolucioni i një kamere të iPhone 6, është 8 megapiksel, ndërsa rezolucioni i syve është afër 576 megapiksel. /CityNews 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Nuk bëni dush çdo ditë/ 10 mënyra si të shmangni aromën e keqe

Publikuar

-

Nga

Të bërit dush është shumë e rëndësishme pasi mbrojmë trupin tonë nga sëmundjet dhe mikrobet si dhe e mbajmë të pastër. Por ka momente që ju qëllon që nuk keni kohë të bëni dush ose përshembull kur udhëtoni. Kur kjo ndodh është mirë që të mbani disa produkte që do t’iu ndihmojnë për të ndalur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ul impotencën tek meshkujt/ Studimi: Vaji i ullirit më efektiv se Viagra

Publikuar

-

Nga

Një studim i kryer së fundmi sygjeron se një dozë javore me vaj ulliri mund të jetë më e mirë se viagra në përmirësimin e performancës së meshkujve në dhomën e gjumit. Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Athinës, vetëm 9 lugë gjelle nga ky përbërës janë të mjaftueshme për të ulur rrezikun e impotencës me […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Si të ulni kolesterolin me dietën e duhur dhe regjimet e ushtrimeve

Publikuar

-

Nga

Sipas Steven Reisman , MD, një kardiolog dhe drejtor i Qendrës Diagnostike Kardiake në Nju Jork, mënyra më e mirë për të ulur kolesterolin është modifikimi i stilit të jetesës përmes dietës dhe stërvitjes. Ulja e yndyrnave të ngopura dhe trans, ndërsa prezanton fibra të tretshme dhe yndyrna më të shëndetshme, është thelbësore për miratimin […]

LEXO TE PLOTE