Connect with Us

Twitter me masa të reja për parandalimin e abuzimit në këtë rrjet social

Teknologji

Twitter me masa të reja për parandalimin e abuzimit në këtë rrjet social

Publikuar

-

Përshkallëzohet konflikti mes rrjetit social Twitter dhe sjelljeve abuzive në platformë. Twitter prezantoi mjete të reja për adresimin e përmbajtjeve të tilla si dhe na rikujtoi masat e ndërmarra dy javë më parë.

Kompania na rikujtoi se do të ndërmarrë veprime ndëshkuese për ngacmuesit. Në momentin që algoritmi i Twitter zbulon një cicërues abuziv, kompania do të ul shikueshmërinë e përmbajtjeve të tij.
Sa i përket mjeteve të reja, rrjeti social ka shtuar filtra të rinj dhe elementë dizajni për të heshtur abuzuesit. Konkretisht, një filter i ri do të bllokojë çdo mesazhe që vjen nga një përdorues i cili ka foto profili vezën e rrjetit social.

Gjithashtu mund të filtroni mesazhet nga përdoruesit të cilët nuk kanë verifikuar numrin e tyre të telefonit dhe adresat e e-mail-it.

Së fundit, Twitter do të vërë në plan të parë funksionalitetin “Mute” drejtpërdrejt nga faqja kryesore. Përdoruesit mund të përzgjedhin përsa kohë duhet “të heshtë” një bisedë, fjalë kyçe apo shprehje. Opsionet e disponueshme janë 24 orë, 7 ditë ose 30 ditë.
Rrjeti social do të informojë përdoruesit kur ato dërgojnë ankesa dhe nëse i ka pranuar./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: