Connect with Us

Me këto ushqime e mbroni zemrën

Shëndeti

Me këto ushqime e mbroni zemrën

Publikuar

-

Konsumi i djathit, gjalpit dhe kosit ndihmon në mbrojtjen e trupit kundër sëmundjeve të zemrës, sipas hulumtimit të ekipit shkencor nga Universiteti Bergen në Norvegji.

Dr. Simon Dankel, shkencëtari kryesor i studimit, tha se hulumtimi ka treguar se trupi i njeriut “përgjigjet shkëlqyeshëm në yndyrna si burim kryesor i energjisë”.

“Burim e energjise në dietën tuaj ju mund t’a bazoni në karbohidrate apo yndyrna. Nuk ka asnjë ndryshim të vërtetë në mes dy grupeve”, tha ai.

Në një studim të kontrolluar rreptësisht morën pjesë 40 burra obezë, të cilët u ndanë në dy grupe. Njërit grup ju përcaktua një dietë me yndyrë të ulët dhe një sasi të madhe të karbohidrateve, ndërsa pjesa tjetër e grupit përdorën dy herë më shumë yndyrë se doza e rekomanduar.

Anëtarët e të dy grupeve hëngrën shumë e perime, ndërsa energjia ditore ishte 2100 kalori.
Deri në përfundimin të testit, pjesmarrësit e njërit dhe grupit tjetër humbën peshë mesatarisht 12 kilogramë, duke reduktuar kështu mundësinë e shfaqjes së ndonjë sëmundje të zemrës ose diabetit.

Studiuesit theksojnë se dieta e tyre nuk ka përfshirë ushqim të shpejtë dhe të prodhuar industrialisht./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: