Connect with Us

Gjenden 10 planetë të rinj si toka !

Kuriozitete

Gjenden 10 planetë të rinj si toka !

Publikuar

-

NASA njoftoi zbulimin e 219 planetëve potencial jashtë sistemit tonë diellor, duke përfshirë 10 të ngjashëm me Tokën. Gjetjet u prezantuan në një konferencë shtypi në Ames Research Center të NASA-s në Kaliforni. Planetet janë vetëm “kandidatë” në këtë moment, që do të thotë se astronomët do të duhet të bëjnë më shumë kërkime për të konfirmuar gjetjet e tyre.

Anija kozmike Kepler u nis në vitin 2009 në kërkim të planeteve të ngjashme me tonin. Ajo ka gjetur një total prej 4,034 kandidatësh, prej të cilave 2,335 janë verifikuar. Gjithsej rreth 30 prej këtyre planeteve të verifikuara janë të ngjashëm me plantin tonë. Astronomët e quajnë një planet të ngjashëm me Tokën kur ai ndodhet në zonën e banueshme rreth planetit të tij – distanca në të cilën çdo sipërfaqe uji në planet ndoshta do të ishte në gjendje të lëngët – dhe ka afërsisht të njëjtën madhësi si Toka.

Ne e dimë se jeta mund të evoluojë në planete të ngjashëm me Tokën, ashtu si ndodhi në plantin tonë, kështu që këto planete janë opsionet më të logjikshme për të kërkuar jetë jashtë sistemit tonë diellor. Dhe duke ditur se sa shumë planete të ngjashme me Tokën  ka në hapësirë, kjo mund të na ndihmojnë të vlerësojmë sa qytetërime të huaja mund të ekzistojnë në univers./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: