Connect with Us

A duhet të shkojë në plazh një grua shtatzënë? Ja si përgjigjen mjekët

Fëmija

A duhet të shkojë në plazh një grua shtatzënë? Ja si përgjigjen mjekët

Publikuar

-

Kemi dëgjuar versionet nga më të ndryshmet që një grua shtazënë nuk duhet të shkojë në plazh, pasi nuk i bënë mirë fëmijës.

Është e vërtetë që nuk duhet të ekspozohet shumë në diell, ashtu si të gjithë fundja, por mjekët rekomandojnë që të ushtrojnë sportin e notit, pasi ndihmon shumë në shëndetin e nënës por edhe të fëmijës.

Çfarëdo lloji i ushtrimeve aerobike në këtë periudhë kaq të bukur ka shumë efekte pozitive tek nëna por më tepër edhe tek bebja, pasi ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe çfarë është më e rëndësishmja ndihmon në forcimin e zemrës duke e aftësuar atë të pompojë më shumë gjatë ditës dhe natës.

Sipas mjekëve, noti ka shumë benefite, të cilat ne po ua listojmë më poshtë.

1.Ndikon pozitivisht njëkohësisht në të dy grupet e muskujve më të gjatë të trupit (këmbët dhe duart)
2.Është i parrezikshëm për trupin sa i përket lëndimeve. Uji rregullon temperaturën tuaj që të mos ngritet shumë, dhe parandalon lëndimet duke mbrojtur ligamentet tuaja gjatë notit. Dhe, sigurisht, megjithëse pesha juaj është më e madhe gjatë shtatzënisë, në ujë do të ndiheni tejet të lehta.
3.Iu ndihmon të mbani peshën brenda kornizave të shëndetshme për trupin tuaj
4. Gjatë prezencës tuaj në ujë, do të normalizoni enjtjen e këmbëve dhe duarve, të cilat janë të zakonshme në shtatzëni.

Por për më tepër siguri, konsultohuni dhe një herë me mjekun tuaj personal. /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: