Connect with Us

Super-ajsbergu në fund u shkëput/ Shkencëtarët japin alarmin

Kuriozitete

Super-ajsbergu në fund u shkëput/ Shkencëtarët japin alarmin

Publikuar

-

Paralajmërimi ishte dhënë disa muaj më parë dhe tani ka ndodhur: një copë e madhe akulli është shkëputur nga platforma e Antarktidës Larsen C.

Sipas të dhënave të fundit të siguruara nga satelitët CryoSat dhe ESA-s Sentinel-1, ai që është shkëputur është një prej ajsbergëve më të mëdhenj të regjistruar ndonjëherë deri tani. Mali i akullit ka një sipërfaqe prej rreth 6,000 kilometra katrorë: është sa 9-12% e sipërfaqes së platformës Larsen C.

Matje nga qielli

Studiuesit kanë bërë matje duke përdorur një radar lartësimatës të satelitit Cryosat: kanë matur sipërfaqen, dhe pastaj kanë llogaritur trashësinë dhe vëllimin. Noel Gourmelen, i Universitetit të Edinburgut, ka thënë se ajsbergu mund të ketë një trashësi prej 190 metra mbi nivelin e oqeanit, me rreth 1155 kilometra kuba akulli – e cila është e barabartë me një sasi uji të mjaftueshme për të mbushur plot 462 milion pishina olimpike noti.

“Kemi vlerësuar gjithashtu se thellësia nën nivelin e detit mund të jetë 210 metra,” shtoi Gourmelen. Ajsbergu i madh do të ketë ndoshta pasoja mbi botën.

Parashikimet dhe pasojat

Ajo që shqetëson shkencëtarët është madhësia e tij “biblike”. Bëhet fjalë për ajsbergun më të madh të sheshtë të rregjistruar deri më tani.

Pasiguria kryesore është rruga që do të ndjekë: një studim historik sugjeron se blloku i madh i akullit do të drejtohet, ndoshta, në verilindje, me rrymat që do ta shpien në Oqeanin Atlantik. Duket e sigurtë se masa e akullit nuk do të thyhet në ajsbergë të vegjël, si në të kaluarën.

Sido që të jetë, “në tërësi ose në pjesë, rrymat e oqeanit mund ta çojnë në veri, duke e shtyrë atë drejt Ishujve Falkland. Nëse është kështu, ai mund të përbëjë rrezik për anijet që kalojnë në atë zonë”, tha Anna Hogg, nga Universiteti i Leeds.

Ka edhe një tjetër rrezik: duke lundruar në ujëra oqeanike ajsbergu, duke u shkrirë, do të prodhojë një sasi të tillë me ujë të ftohtë, që mund të ndryshojë kushtet klimatike të atij rajoni. Ajo që ndodh, paralajmërojnë shkencëtarët, është se për shkak të ndryshimit të klimës, pasojat do të jenë edhe shkrirja më e shpejtë e akullnajave dhe rritja e nivelit të deteve. /Bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: