Connect with Us

A guxoni të pini cigare pasi të keni ngrënë bukë?

Shëndeti

A guxoni të pini cigare pasi të keni ngrënë bukë?

Publikuar

-

Pasi të kenë ngrënë darkë, një numër i madh i njerëzve e kanë tendencën të shtrihen dhe ta shikojnë një film, e më pas ta ndezin një cigare pa e ditur se kjo është tejet e rrezikshme për shëndetin e përgjithshëm.

Në fakt, të gjithë e dimë se pirja e duhanit është gjë tejet e dëmshme për shëndetin, por kjo nuk i ndalon duhanpirësit ta ndalin këtë shprehi, dhe këtë e bëjnë edhe pas një shujte.

Por, përderisa një ‘shaka’ mes duhanpirësve tonë thotë: “Çka i tha Dema Ukës? Një cigare shkon mas bukës”, kjo faktikisht mund të jetë këshillë e dëmshme për tu ndjekur, shkruan Telegrafi.

Është e rëndësishme të pritni disa orë pasi të kenë ngrënë bukë dhe pastaj ta ndizni cigaren, sepse cigaret përmbajnë nikotinë e cila mund ta lejojë trupin të absorbojë më shumë kimikate kancerogjene sesa zakonisht.

Sipas disa studimeve, pirja e duhanit menjëherë pas shujte është e barabartë sikur t’i keni pirë dhjetë cigare përnjëherë. Kësisoj, ju vetëm e rritni rrezikun e kancerit – e veçanërisht atë të mushkërive.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: