Connect with Us

100 vjetori i krijimit të teatrit “Skampa”/ Astrit Çerma kundër “horrave dhe maskarenjve”

Kultura

100 vjetori i krijimit të teatrit “Skampa”/ Astrit Çerma kundër “horrave dhe maskarenjve”

Publikuar

-

Ish-aktori i njohur i kinematografisë dhe i teatrit “Skampa” të Elbasanit, Astrit Çerma ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale në lidhje me polemikat e kohës së krijimit të teatrit të këtij qyteti.

Duke iu kundërvënë ashpër atyre që vlerësimin e bëjnë nisur nga kritere politike, Çerma shkruan:

“A keni sy të shihni apo jo?…

Çuditërisht sot “Teatri Skampa Qendra Artit” na kujton të përkujtojmë 100 vjetorin e krijimit të…teatrit.!!!!..

Është teatri…qendra e artit dhe kulturës…që e bën këtë, me shumë modesti, ta quajmë maskarallëk…

Një tufë horrash e maskarejsh u sulën si të tërbuar kundër ditës krijimit të TEATRIT PROFESIONIST me 16 korrik 1962, pra 55 vjet përpara për të mohuar idiotësisht çdo vlerë të asaj kohe që jetuam…

A e dini se kush ishte edhe është llogjika perverse e kësaj masë amorfe pa pikë personaliteti??.Hë…- “Në Elbasan TEATRI na qenka krijuar që me “Mbretërinë” dhe jo me Partinë e Punës”??!!..

Askush në Elbasan nuk e ka mohuar “lëvizjen amatore teatrore” të viteve para luftës,perkundrazi, ato ” dokumenta” që serviren sot nga këta palaço janë mbledhur, sistemuar dhe ruajtur nga vitet pas lufte…Por…

Askush nga qytetet që kanë pasur lëvizje amatore edhe më të fuqishme, edhe më të suksdeshme edhe më të hershme dhe që më vonë krijuan Teatro PROFESIONISTE nuk e ka bërë dhe nuk e bën këtë shtrëmbërim makabër të së vërtetes, përveçse, fatkeqësisht të qytetit tim të arsimit, të dijes dhe të kulturës…

Jo…Nuk mërzitem…Askush nuk mund ta zhbëj të vërtetën, por më vjen keq që të gjithë ata intelektual, gazetar, mendimtar, studiues që na kanë ndjekur dhe na kannë vlerësuar..heshtin…

Dhe fatkqesisht jo vetëm…heshtin”./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

“Manifest i artit të ri shqiptar të pavarur”/ Shfaqje magjepsëse në qytetin antik

Publikuar

-

Nga

Mund të flitet, pa hezitim, për një «manifest të artit të ri shqiptar të pavarur». Kaq e veçantë dhe kërkuar, por në të njejtën kohe naive (kuptimi më i bukur i fjalës), është ajo çka u vu në skene në Vlorë, në Parkun Arkeologjik të Orikut, mes ullinjve dhe mermerëve të qytetit antik. Nën krahët […]

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Duhet fshirë në gjenezë nga tullat”/ Kastro Zizo reagon ashpër për shembjen e Teatrit

Publikuar

-

Nga

Këngëtari i njohur Kastro Zizo ka folur rreth çështjes për shembjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale e ka krahasuar teatrin me një bordello. Kastro Zizo ka treguar se nuk është aspak dakort me protestat që po bëhen pasi sipas tij duhet fshirë deri në gjenezë. Statusi i plotë i Kastro Zizos […]

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Gojëmjaltë dhe zemërbehar”/ Muharrem Meko “ringjit” në skenë aktorin 92-vjeçar

Publikuar

-

Muharrem Meko, drejtor i RTSH Korça, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka njoftuar ringjitjen në skenë të aktorit 92-vjeçar, Koço Qendro. Ndoshta rast unikal në historinë e artit skenik, edhe pse 92 vjeç, s’i ndahet që s’i ndahet skenës. Ai  do të shkojë së shpejti në Gjirokastër me “Kopracin”, por edhe pjesmarrës në “Koko-Fest” […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: