Connect with Us

Magjia e shahut/Më shumë lojëra, se sa atome në Univers

Kuriozitete

Magjia e shahut/Më shumë lojëra, se sa atome në Univers

Publikuar

-

Për këdo që është ankuar ndonjëherë se loja e shahut është e mërzitshme, të paktën mund të jetë i sigurtë se: Çdo lojë shahu do të jetë ndryshe. Eshtë vlerësuar se ka më shumë variante të një loje shahu, se sa ka atome në universin e njohur. Në fakt, numri i lëvizjeve të mundshme është kaq i madh, saqë askush nuk ka qenë ndonjëherë në gjendje ta përllogarisë me saktësi.

Numri magjik

Në vitet 1950, matematicieni Claude Shannon bëri një studim mbi mënyrën si mund të programohet një kompjuter që të luajë shah. Në të, ai kreu një përllogaritje të shpejtë për të përcaktuar se sa shumë lojëra të ndryshme shahu ishin të mundshme, dhe arriti në shifrën 10^120. Ky është një numër shumë, shumë i madh – sa për krahasim, numri i atomeve në universin e njohur është 10^80.

Shah-mat

Numri i Shannonit erdhi nga një përllogaritje e përafërt që përdorte mesatare në vend të shifrave ekzakte. Ai supozonte se në cilëndo pikë të një ndeshje shahu, ti ke mesatarisht 39 lëvizje, dhe se një lojë ka mesatarisht 80 lëvizje në total. Por shahu nuk funksionon kështu. Në fakt në fillim të lojës ke më pak lëvizje se sa në fund, dhe lojërat mund të vazhdojnë më shkurt apo më gjatë se 80 lëvizje.

Ka edhe ndërlikime të tjera: edhe nëse ke 30 lëvizje të mundshme, vetëm pak prej tyre kanë kuptim strategjikisht. Prandaj është një sfidë shumë e vështirë të llogarisësh numrin e lojërave të mundshme të shahut, dhe përse, sot e kësaj dite, askush nuk ka gjetur një shifër ekzakte./bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: