Connect with Us

Magjia e shahut/Më shumë lojëra, se sa atome në Univers

Kuriozitete

Magjia e shahut/Më shumë lojëra, se sa atome në Univers

Publikuar

-

Për këdo që është ankuar ndonjëherë se loja e shahut është e mërzitshme, të paktën mund të jetë i sigurtë se: Çdo lojë shahu do të jetë ndryshe. Eshtë vlerësuar se ka më shumë variante të një loje shahu, se sa ka atome në universin e njohur. Në fakt, numri i lëvizjeve të mundshme është kaq i madh, saqë askush nuk ka qenë ndonjëherë në gjendje ta përllogarisë me saktësi.

Numri magjik

Në vitet 1950, matematicieni Claude Shannon bëri një studim mbi mënyrën si mund të programohet një kompjuter që të luajë shah. Në të, ai kreu një përllogaritje të shpejtë për të përcaktuar se sa shumë lojëra të ndryshme shahu ishin të mundshme, dhe arriti në shifrën 10^120. Ky është një numër shumë, shumë i madh – sa për krahasim, numri i atomeve në universin e njohur është 10^80.

Shah-mat

Numri i Shannonit erdhi nga një përllogaritje e përafërt që përdorte mesatare në vend të shifrave ekzakte. Ai supozonte se në cilëndo pikë të një ndeshje shahu, ti ke mesatarisht 39 lëvizje, dhe se një lojë ka mesatarisht 80 lëvizje në total. Por shahu nuk funksionon kështu. Në fakt në fillim të lojës ke më pak lëvizje se sa në fund, dhe lojërat mund të vazhdojnë më shkurt apo më gjatë se 80 lëvizje.

Ka edhe ndërlikime të tjera: edhe nëse ke 30 lëvizje të mundshme, vetëm pak prej tyre kanë kuptim strategjikisht. Prandaj është një sfidë shumë e vështirë të llogarisësh numrin e lojërave të mundshme të shahut, dhe përse, sot e kësaj dite, askush nuk ka gjetur një shifër ekzakte./bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Horoskopi javor/ Ndryshime në dashuri dhe në punë, ditët më me fat për secilën shenjë

Publikuar

-

Nga

Dashi Venusi është tranzit në shenjën tuaj dhe do të mbetet i tillë për një kohë të gjatë. Në dashuri dhe miqësi duhet të gjeni atë qetësi që ju mungon në vendin e punës. Në aspektin ekonomik lajmet nuk janë të mira. Do të përballeni me vështirësi këtë javë po në fundjavë do të gjeni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Destinacione frymëzuese/ Pamje të pazakonta të krijuara nga natyra

Publikuar

-

Nga

Ndërsa ka shumë destinacione frymëzuese të bëra nga njeriu në mbarë globin, asgjë nuk është aq krijuese sa natyra. Nga pemët që ngjasojnë me monstra, deri tek sinkolet me ngjyra, formacionet lartësuese shkëmbore dhe ujëvarat e llavës së shkrirë, këto janë disa nga peizazhet më të pazakonta dhe tërheqëse në botë. Secili prej këtyre vendeve […]

LEXO TE PLOTE