Connect with Us

Një mënyrë shumë e thjeshtë për bark të sheshtë/ Ju duhet vetëm 2 min kohë

Shëndeti

Një mënyrë shumë e thjeshtë për bark të sheshtë/ Ju duhet vetëm 2 min kohë

Publikuar

-

Vera ka ardhur tashmë, dhe shumë prej jush pendohet se nuk është kujdesur mjaftueshëm për trupin që të dalë në plazh pa pasur aspak problem për format trupore.

Gjithsesi jeni ende në kohë.

Ka një mënyrë që ju mund të përmirësoni trupin tuaj në një mënyrë shumë të lehtë dhe për një kohë shumë të shkurtër nëpërmjet vetëm një ushtrimi.

Instruksionet:
Kjo teknikë rekomandohet të performohet dy herë në ditë: para zgjimit të mëngjesit dhe pak para se të bini të flini.

– Shtrihuni me shpinë në një sipërfaqe të rrafshët

– Fërkoni duart derisa të nxehen

– Vendoseni njërën dorë në kërthizën tuaj

– Filloni ngadalë ta fërkoni me një presion të lehtë në forma rrethore kërthizën tuaj, dhe vazhdimisht rriteni perimetrin e fërkimit.

– Përqendrohuni në të nxehtin që fillon të ndërtohet në zonën tuaj abdominale

– Bëjeni ushtrimin për dy minuta – pra pasi t’i keni fërkuar afër 30-40 rrethe. Është e rëndësishme ta mbani stomakun të ngrohët gjatë këtij ushtrimi.

Përveç heqjes së dhjamit, ky ushtrim jua përmirëson sistemin e tretjes, e shpejton metabolizmin dhe e rrit qarkullimin e gjakut të zonës abdominale./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Coronavirus/ Përhapja e shpejtë ngjall frikën e pandemisë globale

Publikuar

-

Nga

Frikërat po rriten se shpërthimi i koronavirusit mund të arrijë në shkallën pandemike pasi po shfaqen më shumë raste në të gjithë botën. Shumica e të infektuarëve janë në Kinë, por shtete të tjera si Koreja e Jugut, Italia dhe Irani po luftojnë me virusin, i cili shkakton sëmundje të frymëmarrjes Covid-19. Një pandemi është […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Janë të rrezikshme për shëndetin tuaj/ 9 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë

Publikuar

-

Nga

Njerëzit kanë një  sens që i ndihmon ata të parashikojnë se kur do të jenë në rrezik. Sidoqoftë, jo të gjitha situatat mund të parashikohen, veçanërisht me gjërat që bëjmë çdo ditë që besojmë se janë të padëmshme. Pirja e lëngjeve në shishet plastike. Mikroplastikat mund të gjenden në një numër të madh shishesh plastike. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Brumë, patatina dhe kola/ Studiuesit: Mund të ulin prodhimin e spermës

Publikuar

-

Nga

Sipas një studimi të kryer së fundi, studiuesit kanë zbuluar se meshkujt që konsumojnë brumë, patatina dhe kola kanë mundësi të kenë probleme me testikujt apo numrin e ulët të spermës. Ata kanë analizuar 2,935 meshkuj të moshës 19 vjeç dhe kanë matur madhësinë e testikulit dhe ekzaminuan numrin, formën  dhe aftësitë e nxjerrjes së […]

LEXO TE PLOTE