Connect with Us

Apple sjell risinë/ Thirrjet e emergjencës përmes shenjës së gishtërinjve

Kuriozitete

Apple sjell risinë/ Thirrjet e emergjencës përmes shenjës së gishtërinjve

Publikuar

-

Apple ka patentuar një metodë për përdoruesit e iPhone që të telefonojnë fshehurazi policinë kur nuk është e sigurtë që të bëjnë thirrjen.

Në të ardhmen, iPhone mund të jetë në gjendje të njohë një sekuencë të shenjave të gishtërinjve si një komandë e fshehtë për të telefonuar shërbimet e emergjencës.

Patenta i jep Apple të drejtat ekskluzive për të lejuar përdoruesit e iPhone të telefonojnë  999 kur ata mund të ndodhen nën kërcënimin e terroristëve ose të jenë në një situatë  tjetër emergjente.

“Përdoruesi mund të programojë pajisjen elektronike për të njohur një sekuencë të veçantë të gishtërinjve, të tillë si gishti i vogël apo gisti i unazës, si një komandë për të bërë një telefonatë emergjente”, sipas patentës.

Kjo mund të bëhet në xhepin e personit, i panjohur për sulmuesin dhe mund t’i lejojë përdoruesit të lajmërojë policinë në vendndodhjen e telefonuesit duke përdorur GPS.

Tipari është i ngjashëm me SOS të Apple Watch, i cili u lejon përdoruesve të bëjnë një telefonatë emergjente në shtypin e një butoni.

Ndryshe nga funksioni i orës, megjithatë, operacioni i koduar me gishta me gjurmë gishtash mund të lejojë autoritetet të kenë akses për të marrë video dhe audio të drejtpërdrejta nga iPhone, edhe pse në këtë moment shumica e shërbimeve policore nuk kanë aftësinë për të marrë këtë material./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: