Connect with Us

10 këshilla për personat që nuk kanë vullnet

Life Style

10 këshilla për personat që nuk kanë vullnet

Publikuar

-

1. Qëndroni pozitiv
Mendimi pozitiv na jep vullnet për të bërë gjërat që duam. Mos u privoni nga mendimet negative sepse bota është ashtu siç e shihni ju.

2. Hani shëndetshëm
Shëndeti fizik ka shumë rëndësi edhe në shëndetin mendor. Shprehja “mendje e shëndoshë në trup të shëndoshë” do të thotë që nuk mund të jemi të motivuar nëse nuk jemi të shëndetshëm.

3. Zhvilloni aktivitete fizike
Merruni shpesh me aktivitete fizike sepse ato do t’iu ndihmojnë për të qenë të freskët dhe me vullnet për të bërë sa më shumë punë.

4. Largoni zilinë dhe xhelozitë
Mendimet negative iu demoralizojnë dhe iu shtyjnë për të marrë vendime që do të ndikojnë negativisht në jetën tuaj. Mos vendosni për gjërat tuaja duke u bazuar në inatet dhe xhelozitë ndaj të tjerëve.

5. Shoqërohuni me njerëz pozitivë
Shoqëria e mirë do t’iu shtyjë të bëni gjëra të mira për veten tuaj. Mos u shoqëroni me njerëz që nuk iu motivojnë dhe nuk iu shtyjnë të ecni përpara.

6. Mos e krahasoni veten me të tjerët
Një ndër gabimet që bëjnë njerëzit është krahasimi me persona të tjerë. Çdo njerin ka cilësi të ndryshme, ju nuk mund të keni cilësitë e tjetrit por keni cilësitë karakteristike të tuajat.

7. Lexoni libra motivues
Librat që flasin për individë që kanë pasur arritje të mëdha pas disa dështimeve do t;iu motivojnë për të ardhem tuaj. Mos harroni që njerëzit më të suksesshëm kam pësuar edhe shumë dështime në jetën e tyre.

8. Shkruani në një letër cilësitë tuaja pozitive dhe lexojeni herë pas here
Rikujtojini vetes herë pas here cilësitë pozitive që keni. Kjo do t’iu ndihmojë të përcaktoni pikat tuaja të forta dhe të punoni për të bërë atë që dini më mirë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: