Connect with Us

10 këshilla për personat që nuk kanë vullnet

Life Style

10 këshilla për personat që nuk kanë vullnet

Publikuar

-

1. Qëndroni pozitiv
Mendimi pozitiv na jep vullnet për të bërë gjërat që duam. Mos u privoni nga mendimet negative sepse bota është ashtu siç e shihni ju.

2. Hani shëndetshëm
Shëndeti fizik ka shumë rëndësi edhe në shëndetin mendor. Shprehja “mendje e shëndoshë në trup të shëndoshë” do të thotë që nuk mund të jemi të motivuar nëse nuk jemi të shëndetshëm.

3. Zhvilloni aktivitete fizike
Merruni shpesh me aktivitete fizike sepse ato do t’iu ndihmojnë për të qenë të freskët dhe me vullnet për të bërë sa më shumë punë.

4. Largoni zilinë dhe xhelozitë
Mendimet negative iu demoralizojnë dhe iu shtyjnë për të marrë vendime që do të ndikojnë negativisht në jetën tuaj. Mos vendosni për gjërat tuaja duke u bazuar në inatet dhe xhelozitë ndaj të tjerëve.

5. Shoqërohuni me njerëz pozitivë
Shoqëria e mirë do t’iu shtyjë të bëni gjëra të mira për veten tuaj. Mos u shoqëroni me njerëz që nuk iu motivojnë dhe nuk iu shtyjnë të ecni përpara.

6. Mos e krahasoni veten me të tjerët
Një ndër gabimet që bëjnë njerëzit është krahasimi me persona të tjerë. Çdo njerin ka cilësi të ndryshme, ju nuk mund të keni cilësitë e tjetrit por keni cilësitë karakteristike të tuajat.

7. Lexoni libra motivues
Librat që flasin për individë që kanë pasur arritje të mëdha pas disa dështimeve do t;iu motivojnë për të ardhem tuaj. Mos harroni që njerëzit më të suksesshëm kam pësuar edhe shumë dështime në jetën e tyre.

8. Shkruani në një letër cilësitë tuaja pozitive dhe lexojeni herë pas here
Rikujtojini vetes herë pas here cilësitë pozitive që keni. Kjo do t’iu ndihmojë të përcaktoni pikat tuaja të forta dhe të punoni për të bërë atë që dini më mirë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Shëndeti, dashuria, puna/ Zbuloni çfarë ka parashikuar horoskopi për ju këtë javë

Publikuar

-

Nga

Dashi Nuk ka elementë shqetësuese, por as yjet që portretizojnë pasione të mëdha ose zgjidhje dashurie. E enjtja është një ditë për të mbajtur nën kontroll nëse dikush dëshiron të përfundojë një marrëveshje, një martesë ose një bashkëjetesë, por nuk ka nevojë të nxitoni nëse nuk jeni i bindur. Gjysma e dytë e javës më […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Çfarë i nevrikos më së shumti shenjat e horoskopit/ Zbulojeni tani

Publikuar

-

Nga

Ndonjëherë ju qëllon që të nevrikoseni shumë me dikë. Ndërsa të tjera herë ndodh e kundërta që dikush tjetër nevrikoset me ju. Por ka gjëra sipas astrologjisë që disa nga shenjat e horoskopit mund të vërejnë dhe ka disa shenja që nuk i vënë fare re këto gjëra. Më poshtë do të zbuloni se cili […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Ejlyl do të vrasë Kemalin/ Ja çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Defne shfrytëzon djemtë kur mëson për ngjarjen me vajzat e jetimores. Babai i Serkanit vendos të japë ndihmën e tij në jetimore për të shlyer gabimin që bënë djemtë. Vajzat e jetimores mbeten të urita në kolegj. Meral vjedh paratë e shokut të klasës. Ai e akuzon para të gjithëve. Serkan ndihmon Meralin duke dhënë […]

LEXO TE PLOTE