Connect with Us

Hacker-at marrin “fronin”/Vidhen të dhënat e rrjetit gjigand televiziv!

Teknologji

Hacker-at marrin “fronin”/Vidhen të dhënat e rrjetit gjigand televiziv!

Publikuar

-

Menjëherë pas transmetimit të serisë së re të serialit me famë ndërkombëtare “Game of Thrones”, i cili është në sezonin e tij të shtatë, gjigandi televiziv amerikan HBO ka raportuar se i janë vjedhur një sasi e madhe të dhënash nga serverët e saj.
Përllogaritjet arrijnë shifrën e 1.5 terabyte të dhëna, të cilat mund të shkaktojnë dëme të pakthyeshme ndaj kompanisë. Të dhënat përfshijnë disa skenare të serialeve televizive më të njohura në SHBA, duke përfshirë dhe gjithë serinë e radhës të “Game of Thrones”.
Duket gjithsesi se kompaninë nuk e shqetësojnë aq shumë të dhënat lidhur me serialet, filmat, skenaret apo projektet e ardhshme të tyre, por të dhënat e shumta të cilat lidhen me stafin, financat etj.. Vjedhja është e ngjashme me atë të vitit 2014 ndaj kompanisë Sony, por sigurisht nëse vërtetohen përmasat e mëdha dhe sasia, mund të kemi telashe për HBO.
Ata kanë theksuar se autoritetet përkatëse janë vënë në dijeni dhe kanë nisur menjëherë hetimin ndaj kësaj ngjarjeje për të gjetur fajtorët e mundshëm. Nga ana tjetër e medaljes gjenden hacker-at të cilët e kryen këtë vjedhje, dhe e njoftuan me anë të një adrese anonime ku shprehen qartë se kjo është vjedhja më e madhe kibernetike e kësaj epoke televizive, duke theksuar se e dëmtuara do të jetë kompania HBO, dhe duke e bërë lajmin një “boom” të vërtetë me përdorimin e emrit të serialit më të ndjekur në botë, “Game of Thrones”. A do të jetë kjo rënia e HBO siç janë shprehur hacker-at në postimin e tyre? Mesa duket lufta e froneve ka filluar dhe në realitet, virtualisht!/CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: