Connect with Us

Studimi alarmues!/ Si po na vrasin çdo ditë telefonat “smart”

Teknologji

Studimi alarmues!/ Si po na vrasin çdo ditë telefonat “smart”

Publikuar

-

Kur dilni në rrugë do shikoni njerëz që shikojnë telefonin shumicën e kohës. Disa shkruajnë mesazhe, disa përdorin mediat sociale, disa lexojnë ndonjë lajm, e rëndësishme është që në mesin e 10 personave, ju gjithmonë do të shikoni se 9 nga ta janë duke përdorur telefon.

Së fundmi, studimi i kryer nga Shkolla e Biznesit McCombs në Universitetin e Teksasit në Austin njoftoi se kapaciteti ynë njohës është zvogëluar ndjeshëm për shkak të përdorimit të shpeshtë të telefonave të mençur.

Një ekspriment të kryer për këtë studim, pjesëmarrësve u është kërkuar të marrin një sërë testesh kompjuterike që kërkonin shkallë të lartë përqëndrimi. Studiuesit kërkuan të matin kapacitetin njohës të pjesëmarrësve – me fjalë të tjera, aftësinë e trurit për të mbajtur dhe përpunuar të dhënat në çdo kohë të caktuar.

Ata gjetën se shumica e përsonave që morën pjesë në këtë eksperiment nuk ia dolën me sukses që të mbanin mend detyrat e tyre.

“Ne shohim një prirje lineare që sugjeron që ndërsa telefoni i mençur bëhet më i dukshëm, kapaciteti njohës i pjesëmarrësve zvogëlohet pra vret përqendrimin,” ka thënë autori i studimit, Adrian Ward.

Sipas tyre, përdorimi i telefonit gjatë një periudhe të gjatë kohore, zbeh edhe entuziazmin për të kërkuar gjëra reale dhe vret kurreshtjen për të prekur gjërat që na rrethojnë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

FOTOT-Makina më e përparuar në botë e policisë / W motors sjell “bishën” e cila kontrrollon gjithçka

Publikuar

-

Nga

Fokusi do të zhvendoset në W Motors Campus. Rreth 200 vetura në vit do të prodhohen në vend, nga të cilat 25 do të jenë Fenyr Supersports. Pjesa tjetër do të ndahet midis xhipave të policisë, veturave elektrike dhe automjeteve autonome. Xhipi “Beast Patrol”, i faturuar si “automjeti më i përparuar i policisë në botë”, […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google paralajmëron përdoruesit: Instalimi i aplikacioneve me rrezik të lartë

Publikuar

-

Nga

Google ka paralajmëruar përdoruesit të mos e shmangin ndalimin e aplikacioneve të Google që prek telefonat më të rinj Huawei. Pajisjet e fundit të Huawei nuk mund të shkarkojnë dyqanin e aplikacionit Google Play ose aplikacione jashtëzakonisht të njohura si Gmail, YouTube ose Google Maps. Telefonat Android lejojnë përdoruesit të instalojnë aplikacione nga burime të […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Zhgënjimi i madh i Elon Musk/ Bill Gates zgjedh Porsche në vend të Teslës

Publikuar

-

Nga

Bill Gates zbuloi në një intervistë më 14 shkurt me yllin e teknologjisë në YouTube Marques Brownlee (MKBHD) se ai kohët e fundit kishte blerë një Porsche Taycan , ofertën e parë elektrike nga prodhuesit e makinave luksoze sportive, dhe i pëlqeu shumë. “Është shumë, shumë e lezetshme. Kjo është makina ime e parë elektrike […]

LEXO TE PLOTE