Connect with Us

Doni të ndiheni tërheqës?!/ Provoni këto këshilla

Kuriozitete

Doni të ndiheni tërheqës?!/ Provoni këto këshilla

Publikuar

-

Shumica e njerëzve do të pranojnë se nuk ndihen 100% në çdo kohë. Edhe njerëzit më të bukur dhe më të suksesshëm kanë ditët e tyre jo te mira, por nëse ju ndiheni keq për veten më shumë se sa ndiheni mirë, mund të keni nevojë për një ndryshim në perspektivë.

Këto këshilla mund t’ju ndihmojnë të filloni të shihni veten në një dritë më pozitive.

1.Ushtrohuni fizikisht

Ne nuk po flasim vetëm për efektin e stërvitjes në trupin tuaj fizikisht – stërvitja është një mënyrë e shkëlqyer për të marrë disa kohë për të dalë nga agresioni juaj, të keni pak kohë për veten tuaj dhe të lëshoni endorfine, një kimik që mund të përmirësojë disponimin tuaj. Një studim i vitit 2015 nga Universiteti i Turqise  zbuloi se njerëzit që ushtronin raportonin një rritje të besimit.

“Ushtrimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u ndier më tërheqëse,”  tha INSIDER, , një raport dhe ekspert i etikës. “Jo vetëm që po i jepni vetes një dhuratë për palestër, por ju jeni duke i liruar endorfinat dhe duke balancuar punën, lojën dhe vetë-kujdesin”.

2.Jepni komplimente

Duke  marre dashuri nga të tjerët mund të duket si mënyra më e lehtë për të rritur imazhin tuaj, por në të vërtetë ju mund të dëshironi të praktikoni duke  dhënë dashuri. Duke folur rreth tipareve të mira për të tjerët do t’ju ndihmojë të dukeni më tërheqës në sytë e tyre dhe t’ju bëjnë të kuptoni gjërat e mira për veten tuaj.

Studiuesit në Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë Elektronike të Kinës sugjeruan në një studim të vitit 2016 se meshkujt që përdorën metaforë për të plotësuar gratë u gjetën të jenë më tërheqëse. “Mëson se si nje kompliment eshte celesi i vetem per nje takimtë dytë”, tha për INSIDER, mbikqyrësi Denise Levy. “Bërja e njerëzve të tjerë të ndjehen mirë për veten e tyre, rrite atraktivitetin tuaj. ”

3.Buzeqeshni

Nuk është sekret se buzëqeshja ju bën të dukeni te ngrohtë dhe, gjë që mund të ndihmojë ne menyren se si ju shohin te tjeret. Por del që mund të merrni edhe të njëjtat përfitime duke shikuar në një pasqyrë dhe duke qeshur me veten. “Si krijesa shoqërore ne jemi programuar të vërejmë gjuhën e trupit të të tjerëve”, tha INSIDER, terapisti i marrëdhënieve, edukatori dhe autori Shadeen Francis.

“Qeshja është një sinjal universal për ngrohtësinë, qasjen dhe atraktivitetin.” “Por kjo gjithashtu punon për veten tuaj, nëse buzëqeshni në vetvete në pasqyrë, ju merrni sinjale shumë të ngjashme nervore sikur të keni një mik të njohur me ju,” tha ajo.

Studiuesit në Universitetin e Kardifit në Uells në vitin 2009 kanë studiuar se si shprehjet e fytyrës mund të ndikojnë në gjendjen shpirtërore të një personi dhe gjetën dëshmi që sugjerojnë se njerëzit që buzëqeshin më shumë mund të ndihen më të lumtur.

4.Ver ne dukje cilesite me te mira

Gjithmonë është mirë kur dikush pranë jush vëren ose vë në dukje një cilësi të mirë, por nuk duhet të presësh për atë. Mund të duket budallallëk, por duke përsëritur afirmime pozitive tek vetja në pasqyrë ose duke thënë se gjërat që ju pëlqen për veten do t’ju ndihmojnë t’i vërtetoni këto tipare dhe t’i vlerësoni ato në vetvete.

“Çfarëdo që ju i kushtoni vëmendje, do të zgjerohet në fushën tuaj të ndërgjegjes. Duke marrë kohë për të vëzhguar në mënyrë aktive cilësitë pozitive për veten, qoftë karakteristikat e jashtme, aftësitë dhe cilësitë e brendshme, ju ndihmon të bëhen më të spikatur për ju. Mund t’i përjetojnë ato më plotësisht. ”

 

5.Bëni seks.

Të bësh seks është një mënyrë e mrekullueshme, e bukur dhe e lehtë për të rritur vetë imazhin tënd. Njerëzit që kishin seks të rastësishëm me një partner mbështetës u gjetën të tregonin një rritje të besimit dhe vetë-imazhit, sipas një studimi të vitit 2014 nga “Gazeta e Psikologjisë Sociale dhe Shkencës së Personalitetit”.

Plus, feromonet që lëshoni gjatë dhe pas seksit mund të tërheqin automatikisht njerëzit për ju, duke ju bërë më tërheqës për ta gjithashtu, sipas hulumtimit të kryer nga Universiteti Shtetëror i San Franciskos./CityNews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza me financat dhe karrierën/ Parashikimi i horoskopit për javën e fundit të muajit Shkurt

Publikuar

-

Nga

Dashi Nëse keni arritur ta mbani stresin në punë mënjanë, do të jeni në gjendje të shijoni një kohë të mirë në shtëpi dhe shëndeti juaj do të jetë optimal. Planetet kanë filluar të komplotojnë në favorin tuaj. Ju duhet ta mirëpresni këtë energji të gjallë. Mundohuni të mos ankoheni nëse gjërat bëhen të vështira […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE