Connect with Us

10 filma që janë shumë ndryshe nga librat

Kuriozitete

10 filma që janë shumë ndryshe nga librat

Publikuar

-

Librat janë burime të shkëlqyera të materialit për filma, ndonëse popullariteti i një libri nuk garanton që një film i madh do të dalë prej tij. Është super-imponuar që kur dikush të punojë në një roman dhe ta përkthejë atë në një film, qëllimi është që të ndajnë të njëjtën histori aq efektive sa edhe libri.

Filmat marrin gjasa të mëdha për ta bërë atë përfaqësim në një realitet. Filmi  gjithashtu pëlqen të shkulë disa dialogje për t’i bërë ato më të paharrueshme dhe shpesh herë që funksionon.

Nga ana tjetër, regjizori shpesh ka prerë disa pjesë të rëndësishme të transmetimit për t’u përshtatur në mediumin e ri. Nuk mund të presësh që gjithçka në libër do të jetë e pranishme në film. Disa tërësisht devijojnë nga burimi në temë, përbërjen dhe madje edhe personazhet në kurriz të tregimit.

Kjo mund të jetë për shkak të shkurtimeve të buxhetit, mungesës së kohës ose vetëm një justifikimi dembel me shpresën se publiku do të pranojë ndryshimet në film pavarësisht nëse janë apo jo në libër.

  1. How The Grinch Stole Christmas
  2. A Clockëork Orange
  3. Short Cuts
  4. Re-Animator
  5. Who Framed Roger Rabbit
  6. Adaptation
  7. I Am Legend
  8. The Door in the Floor
  9. Forrest Gump
  10. The Lawnmower Man/CityNews

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE