Connect with Us

10 filma që janë shumë ndryshe nga librat

Kuriozitete

10 filma që janë shumë ndryshe nga librat

Publikuar

-

Librat janë burime të shkëlqyera të materialit për filma, ndonëse popullariteti i një libri nuk garanton që një film i madh do të dalë prej tij. Është super-imponuar që kur dikush të punojë në një roman dhe ta përkthejë atë në një film, qëllimi është që të ndajnë të njëjtën histori aq efektive sa edhe libri.

Filmat marrin gjasa të mëdha për ta bërë atë përfaqësim në një realitet. Filmi  gjithashtu pëlqen të shkulë disa dialogje për t’i bërë ato më të paharrueshme dhe shpesh herë që funksionon.

Nga ana tjetër, regjizori shpesh ka prerë disa pjesë të rëndësishme të transmetimit për t’u përshtatur në mediumin e ri. Nuk mund të presësh që gjithçka në libër do të jetë e pranishme në film. Disa tërësisht devijojnë nga burimi në temë, përbërjen dhe madje edhe personazhet në kurriz të tregimit.

Kjo mund të jetë për shkak të shkurtimeve të buxhetit, mungesës së kohës ose vetëm një justifikimi dembel me shpresën se publiku do të pranojë ndryshimet në film pavarësisht nëse janë apo jo në libër.

  1. How The Grinch Stole Christmas
  2. A Clockëork Orange
  3. Short Cuts
  4. Re-Animator
  5. Who Framed Roger Rabbit
  6. Adaptation
  7. I Am Legend
  8. The Door in the Floor
  9. Forrest Gump
  10. The Lawnmower Man/CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: