Connect with Us

Përse të rinjtë e sotëm nuk shpenzojnë më para për makina dhe apartamente

Kuriozitete

Përse të rinjtë e sotëm nuk shpenzojnë më para për makina dhe apartamente

Publikuar

-

Në ditët e sotme, masa tradicionale e suksesit, zotërimi i një apartamenti dhe /ose një makine, ka dalë nga moda.

Një numër në rritje i të rinjve anembanë botës nuk duan të shpenzojnë paratë e tyre duke i investuar në makina apo apartamente. Hulumtimet tregojnë se të ashtuquajturat breza mijëvjeçare, të cilët tani janë 30-35 vjeç, rrallë blejnë shtëpi dhe madje edhe më rrallë – makina. Në fakt, ata nuk blejnë fare gjëra super të shtrenjta. Në SHBA, njerëzit nën moshën 35 vjeçare quhen ‘brezi i qiramarrësve.’

Disa sociologë thonë se kjo ndodh për shkak se të rinjtë modern vuajnë nga kriza financiare. Kjo është arsyeja pse njerëzit kanë frikë nga kreditë ‘serioze’.

Por kjo nuk është arsyeja më e rëndësishme. Brezi i tanishëm i të rinjve ndryshon nga brezi i prindërve të tyre. Ata kanë vlera të tjera.

Çështja është se njerëzit tani nuk duan prosperitet dhe stabilitet – ata duan fleksibilitet dhe pavarësi financiare dhe gjeografike.

Njerëzit nuk kanë interes më në gjërat materiale por më tepër mbi eksperiencat, ndaj ata priren që të investojnë në eksperienca.

Pse të blesh një veturë kur mund të marrësh një taksi? Është pothuajse një makinë personale me një shofer. Dhe është më e lirë të kesh makinën tënde.

Pse të blini një shtëpi në një vend të bukur kur mund të vizitoni qindra e mijëra vende të jashtëzakonshme në çdo cep të planetit?/CityNews  

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: