Connect with Us

Zakonet në timon të cilat po shkatërrojnë makinën tuaj

Kuriozitete

Zakonet në timon të cilat po shkatërrojnë makinën tuaj

Publikuar

-

Sa më gjatë të keni një veturë, aq më shumë zakone fitoni. Për fat të keq, jo të gjitha këto janë zakonetë mira. Për më tepër, sa më shumë përvojë të fitoni aq më e vështirë bëhet që t’i thyeni ato.

Mbajtja e dorës tek marshi

Shumë njerëz kanë zakon të pushojnë dorën e tyre mbi marshin e makinës teksa e drejtojnë atë. Kjo nuk duhet të bëhet për disa arsye, ku primarja është që të dyja duart duhen për të drejtuar timonin. Një tjetër efekt i dëmshëm është se një presion i tillë i vogël, por i vazhdueshëm në kutinë e shpejtësisë zhvendos sinkronizuesit dhe ingranazhet.

Rimbushja vetëm kur rezervuari është pothuajse i zbrazët

Kur makina juaj nuk është në përdorim, papastërtitë mekanike grumbullohen në rezervuarin e karburantit dhe në pjesën e poshtme mund të formohen sedimente të shumta. Pompa e karburantit dhe filtrat, mushen me mbetje duke shkaktuar dëme. Gjatë muajve të dimrit, sigurohuni që gjithmonë ta lini rezervuarin të paktën gjysmë të mbushur me karburant për të shmangur formimin e sasive të mëdha të kondensatës. Në kushtet e ngrirjes, prania e ujit në rezervuarin e karburantit mund të çojë në deformime dhe probleme të tjera.

Frenim i shpeshtë

“Mbani distancën tuaj dhe bashkohuni me trafikun”. Kjo është ajo që ju mësojnë në shkollat e drejtimit të automjetit. Por nëse vazhdoni të bëni frenime të panevojshme, ju duhet të siguroheni të keni zëvendësues për frenat dhe disqet pasi mund t’i dëmtoni ato.

Injorimi i tingujve të dyshimtë

Tingujt e zhurmshëm dhe zhurmat e tjera të pazakonta mund të tregojnë një mosfunksionim ose një problem me automjetin tuaj. Shumë shoferë kanë tendencë të injorojnë këto shenja, dhe, si rezultat, makinat e tyre shpesh prishen në mes të rrugës. Nëse makina juaj nis emetimin e tingujve të panatyrshëm, sigurohuni që të përdorni diagnostikimin e duhur për të identifikuar problemin dhe për t’u marrë me të në kohë.

Neglizhimi i përdorimit të frenave të duarve

Kur parkoni një makinë automatike në një pjerrësi, e gjithë  barra bie mbi pajisjen e bllokimit të boshtit të prodhimit të kutisë së shpejtësisë. Për të parkuar me sukses, mbajini frenat e këmbëve dhe zhvendosni në “parkim”. Pastaj tërhiqni frenat e dorës dhe vetëm atëherë ngadalë çlirojeni frenën.

Drejtimin e një motori të ftohtë me shpejtësi të lartë

Shumica e motorëve modernë nuk kanë nevojë për ngrohje. Por vlen të kujtohet se derisa matësi të tregojë temperaturën e punës, motori nuk duhet të drejtohet në më shumë se 2,000 rrotullime. Në kushtet e ngrirjes, është e këshillueshme që motori të vazhdojë për 1-2 minuta para se të vihet në punë.

Mbajtja e këmbës suaj në frenim ndërsa vozisni drejt greminës

Shumë shoferë kanë tendencë të mbajnë këmbën e tyre në pedalet e frenave ndërsa vozisin drejt greminës në mënyrë që të jenë të gatshëm për të frenuar në çdo moment. Kjo çon në mbinxehje të sistemit të frenave./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: