Connect with Us

Asteroidi gjigand që mund të shfarosë jetën, kalon të premten pranë Tokës

Kuriozitete

Asteroidi gjigand që mund të shfarosë jetën, kalon të premten pranë Tokës

Publikuar

-

Një asteroid gjigand që vlerësohet të jetë 4,3 milje i gjerë do të bëjë një “takim relativisht të ngushtë” me Tokën më 1 shtator.

I quajtur “Firence”, shkëmbi i madh hapësinor do të kalojë vetëm 4.4 milion milje ( 7 milion kilometër) nga planeti ynë të premten.

Sipas NASA-s, ky është takimi më i afërt që një asteroid i kësaj madhësie ka realizuar në afri me Tokën që kur ata kanë filluar të ndjekin objektet hapësinore që lëvizin pranë planetit tonë.


Ardhja e këtij asteroidi do të jetë një mundësi e jashtëzakonshme për shkencëtarët që ta studiojnë atë më afër me anë të vëzhgimeve radare të vendosura në tokë.

Asteroidi është mjaft i madh për t’i dhënë fund jetës në planetin tonë nëse e godet atë, por NASA thotë se kjo nuk do të ndodhë këtë javë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: