Connect with Us

Foto/  Si lind një fëmijë ? 

Kuriozitete

Foto/  Si lind një fëmijë ? 

Publikuar

-

Fotografi Lennart Nilsson kaloi 10 vjet të jetës së tij duke shënuar rritjen e embrionit njerëzor, që nga ngjizja e deri në lindje.

Bota dëgjoi për herë të parë për Lennart Nilsson në vitin 1965, kur revista LIFE publikoi 16 fotografi të tij të embrioneve njerëzore.

Më pas ato u ribotuan menjëherë në ‘Stern’, ‘Paris Match’, ‘The Sunday Times’ dhe botime të tjera.

Mikroskopët dhe kamerat ishin pasioni kryesor i Nilsson që nga fëmijëria. Me kalimin e kohës, ambicia u forcua për t’i treguar botës bukurinë e trupit të njeriut në nivelin mikro.

Ai arriti të marrë fotografitë e tij të para të një fetusi në vitin 1957, por ato nuk ishin aq të mira për t’u botuar.

Nilsson arriti të marrë fotot e tij më të sakta me ndihmën e një cistoskope – një instrument mjekësor i cili përdoret për të shqyrtuar brendësinë e fshikëzës urinare. Ai bashkëngjiti një aparat fotografik së bashku me një dritë të vogël për të dhe mori mijëra fotografi që regjistrojnë jetën e embrionit në mitrën e nënës.

Nilsson prodhoi diçka vërtet të mrekullueshme: për herë të parë, njerëzit ishin në gjendje të shihnin me sytë e tyre ngjizjen dhe zhvillimin e të jetës njerëzore./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: