Connect with Us

Studim/Baballarët e rinj janë më të vjetër se kurrë

Kuriozitete

Studim/Baballarët e rinj janë më të vjetër se kurrë

Publikuar

-

Baballarët e rinj në Shtetet e Bashkuara po plaken. Hulumtuesit në Universitetin Stanford shqyrtuan të dhënat për 168,867,480 lindje të gjalla nga viti 1972 deri në vitin 2015, duke bërë rregullime statistikore për të dhënat e munguara të atësisë. Mosha mesatare e babait të një porsalinduri në Shtetet e Bashkuara, gjetën hetuesit, është rritur në 30.9 nga 27.4 në vitin 1972.

Mosha e nënës u rrit në të gjithë vendin: baballarët më të vjetër jetonin në verilindje dhe më të vegjlit në Jug. Kishte rritje mesatare të moshës në të gjitha nivelet arsimore, racave dhe etnive. Raporti shfaqet në revistën Human Reproduction. Në vitin 2015, baballarët me diplomë kolegji ishin mesatarisht 33.3 vjeç, krahasuar me 29.2 për ata me vetëm një diplomë të shkollës së mesme.

Etërit aziatikë ishin më të moshuarit mesatarisht sipas përkatësisë etnike, dhe zezakët dhe hispanikët më të vegjëlit. Etërit japonezë panë rritjen më të madhe të moshës mesatare gjatë periudhës së studimit, nga 30.7 në vitin 1972 në 36.3 në vitin 2015. Etërit e bardhë ishin mesatarisht 27.6 vjeç në vitin 1972 dhe 31.1 në vitin 2015, ndërsa mosha mesatare e etërve të zinj u rrit në 30.4 nga 27.2 .

Shkalla e fertilitetit të SHBA arrin një rekord të ulët më 3 korrik 2017 Por një studim i vitit të kaluar në Nature Genetika arriti në përfundimin se mutacione të tilla janë ndoshta një pjesë e vogël e kauzës. Në vend të kësaj, burrat që janë të predispozuar gjenetikisht për sëmundje psikiatrike dhe të tjera gjithashtu kanë më shumë gjasa të vonojnë atësinë dhe këto tendenca gjenetike trashëgohen nga fëmijët e tyre./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: