Connect with Us

Llampa që merr frymë/ Ka dalë nga filmat fanta-shkencë

Kuriozitete

Llampa që merr frymë/ Ka dalë nga filmat fanta-shkencë

Publikuar

-

Kjo “llamba e gjallë” e mrekullueshme nuk është vetëm e bukur si një dizajn dhe për qëllimin kryesor të ndezjes së një dhome, por ka aftësinë unike për të qenë në gjendje të pastrojë edhe ajrin.

Llamba është projektuar nga Julian Melchiorri, i cili është një inxhinier dizajni dhe hulumtues i teknologjisë biokimike. Frymëzimi për llambën erdhi nga kërkimet e dedikuara të Julian në krijimin e teknologjisë së “fletës artificiale”, duke shfrytëzuar fuqinë natyrore të fotosintezës për ta kthyer CO2 në oksigjen. Ky është dizajni i parë që përdor teknologjinë inovative, por shpresohet se një ditë mund të përdoret në të gjitha llojet e ndërtesave dhe objekteve, duke çuar në ajër më të pastër për të gjithë ne.

I quajtur Exhale, copa është bërë nga 70 gjethe artificiale të mbushura me alga dhe i jep një shkëlqim të ngrohtë dhe të gjelbër. Ai është i përshtatshëm për përdorim brenda dhe jashtë, kudo që kërkohet pastrimi i ajrit. Kjo eko-llambë jashtëzakonisht funksionale tregon për të ardhmen e dizajnit, me karakteristika të integruara që kontribuojnë në një mjedis më të pastër dhe më të gjelbër./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: