Connect with Us

Gjërat që po zhduken nga Toka

Kuriozitete

Gjërat që po zhduken nga Toka

Publikuar

-

Ne, si njerëz, jemi me fat. Kemi një planet të mrekullueshëm, një kopësht që na siguron gjithçka që duhet të lulëzojë dhe që na ushqen. Për fat të keq, ne po përdorim burimet e Tokës, siç nuk duhet, ndërkohë që krijojmë një të ardhme që mund të jetë pa nga disa gjëra që ne pëlqejmë.

Sardelet.

Edhe pse jo të gjithë kanë një shije për peshqit e vegjël, sardelet po gëlltiten në një shkallë alarmuese.

Kafe e cilësise së lartë

Ne të gjithë e kuptojmë se çfarë do të thotë “e pa-ripërtërishme”. Me fat për ne, kafeja është mjaft e rinovueshme. Lajmi i keq, megjithatë, është se gjithnjë e më shumë njerëz po pijnë kafe të shpejtë, e cila është e keqe për të ardhmen.

Vaj

Historia njerëzore ka qenë një çështje e gjatë. (U deshën mijëra vjet për diçka vërtetë interesante të ndodhë.) Mjerisht, gjaku i zi i Nënë Tokës nuk është i pafund, dhe dita do të vijë kur ne të gjithë e kemi mbaruar atë.

Uji

Uji është vetë thelbi i jetës. Shtatëdhjetë e një përqind e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar me ujin, dhe jeta siç e njohim nuk mund të ekzistonte pa të./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: